سخن از جانب ما می‌‌گویی!

واکنش به اعدام تعدادی از اتباع ایران در عربستان سعودی


Share/Save/Bookmark

سخن از جانب ما می‌‌گویی!
by Hossein Bagher Zadeh
13-Jun-2012
 

عربستان سعودی و ایران جمهوری اسلامی، دو قدرت منطقه‌‌ای خلیج فارس، به رغم اختلافات و تفاوت‌‌های سیاسی و فرهنگی و اجتماعی زیادی که با هم دارند از اشتراکات متعددی نیز برخوردارند. هر دو کشور تحت سلطه رژیم‌‌های خودکامه مذهبی اداره می‌‌شوند؛ قوانین شرع اسلام بر تمامی ساکنان آن‌‌ها تحمیل شده است؛ تبعیض‌‌های گسترده علیه زنان، اقلیت‌‌های مذهبی و قومی و دگراندیشان نهادینه شده است؛ مجازات‌‌های خشونت‌‌بار علیه مجرمان و کسانی که از قوانین شرع تخطی کنند اعمال می‌‌گردد؛ ... و هر دو رژیم حاکم اشتهای زیادی برای کشتن دارند - آن‌‌هم کشتن اسیران دست بسته از محروم‌‌ترین طبقات اجتماعی و به دلایلی از جمله مواد مخدر. هر دو در صدر کشورهای اعدام کننده جهان قرار دارند و در اجرای این مجازات به رعایت کمترین اصول محاکمات عادلانه مقید نیستند و از ریختن خون بی‌‌گناهان باکی ندارند.

تا این جای مسئله، موضوع تازه‌‌ای نیست و کارنامه این دو رژیم بر همگان روشن است. ولی این دو رژیم در ریختن خون اسیرانشان بی‌‌باکی بیشتری نسبت به خارجیان از خود نشان می‌‌دهند. بخش عظیمی از اعدامیان جمهوری اسلامی افغان‌‌هایی هستند که به اتهام‌‌های مربوط به مواد مخدر دستگیر و به مرگ محکوم شده‌‌اند. غالب این قربانیان بدون نام و نشان از دهلیزهای مخوف قوه قضاییه جمهوری اسلامی می‌‌گذرند و سر از گورستان در می‌‌آورند بدون این که فردی از بستگانشان از سرنوشت آنان مطلع شود و یا کسی به داد آنان برسد. در عربستان نیز کارگران بنگلادشی و خدمتکاران فیلیپینی که در برابر تجاوزات کارفرمایان خود ایستادگی می‌‌کنند در بین قربانیان سر بریده زیاد دیده می‌‌شوند. و اکنون خبر رسیده است که در ماه‌‌های گذشته چندین ایرانی در عربستان به اتهام حمل مواد مخدر دستگیر شده‌‌اند و تعدادی از آنان اخیرا اعدام شده‌‌اند. سایت خبری تابناک نوشته است که در سال گذشته حدود ۱۸ شهروند ایرانی در عربستان سعودی گردن زده شده‌اند.

این اعدام‌‌ها به حق مورد اعتراض شدید جمهوری اسلامی قرار گرفته است. در گزارش‌‌ها آمده است که وزارت خارجه جمهوری اسلامی در پی تایید خبر اعدام تعدادی از اتباع ایران در عربستان سعودی به اتهام حمل مواد مخدر، حسن زید، کاردار موقت سفارت سعودی در تهران را احضار و «مراتب اعتراض شدید» ایران نسبت به «اقدام ضد انسانی دولت عربستان سعودی» را به وی ابلاغ کرده است. آقای علیرضا عنایتی، مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه ایران، در ملاقات با کاردار سفارت سعودی به خصوص از این نظر که عربستان بازداشت شدگان ایرانی را از حق دسترسی کنسولی محروم نگاه داشته به شدت انتقاد کرده و کار عربستان را «مغایر موازین اسلامی و حقوق بین‌الملل» دانسته است. علاوه بر این، او حق پیگیری این موضوع در مراجع ذیربط بین‌المللی را برای دولت ایران محفوظ نگاه داشته و «تبعات حقوقی و سیاسی» این اقدام را متوجه دولت عربستان کرده است.

آقای رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن ایراد انتقادات مشابهی به عربستان افزوده است که «این افراد در عربستان سعودی از حق گرفتن وکیل،‌ داشتن مترجم و دسترسی کنسولی محروم بودند.» یعنی جمهوری اسلامی سه ایراد اساسی به کار عربستان گرفته است. یکی این که ایرانیان اعدام شده حق گرفتن وکیل نداشته‌‌اند. دوم، برای آنان مترجم گرفته نشده است تا بتوانند روند دادگاه را دنبال کنند و در مقام دفاع از اتهامات خود برآیند. و سوم، به آنان اجازه داده نشده است که با کنسول دولت متبوع خود (جمهوری اسلامی) تماس بگیرند. دو مورد اول از شرایط لازم یک محاکمه عادلانه است و بدون رعایت آن‌‌ها حکم دادگاه ارزش و اعتبار قضایی ندارد. مورد سوم یکی از مقررات کنوانسیون ژنو راجع به روابط کنسولی است که از جمله، دولت‌‌های عضو را موظف می کند تا در صورت بازداشت شهروندان کشورهای دیگر، آنان را از حق تماس با مقامات کنسولی کشور متبوع خود آگاه کنند و (در صورت تمایل آنان) امکان تماس با این مقامات را فراهم آورند.

اقدام مقامات وزارت خارجه جمهوری اسلامی در این مورد، به جِدّ، قابل تحسین است. ایرانیانی که در گوشه و کنار جهان، به هر دلیل، بازداشت و تحت محاکمه قرار می‌‌گیرند حق دارند از خدمات کنسولی برخوردار شوند و اگر نیازهایی از قبیل گرفتن وکیل و مترجم و مانند این‌‌ها دارند برآورده شود. این یکی از وظایف دستگاه دیپلماسی یک کشور است که از اتباع آن در کشورهای دیگر حمایت کند و اگر در موردی مانند آن چه که در عربستان اتفاق افتاد حقوق زندانی یا (به طریق اولی) اعدامی رعایت نشد به شدیدترین وجه آن را مورد انتقاد قرار دهد و حتا در مورد «تبعات سیاسی» آن به کشور مربوطه اخطار کند. تا به حال دیده نشده است که جمهوری اسلامی برای ایرانیانی که در گوشه و کنار جهان سر و کارشان به پلیس و دادگاه افتاده است (به جز عوامل خود رژیم) دل بسوزاند و از آنان حمایت کند. ولی اکنون که این کار اتفاق افتاده است (صرف نظر از انگیزه‌‌های آن که ممکن است سیاسی باشد) باید از آن استقبال کرد و مقامات رژیم را به ادامه این رویه فراخواند.

ولی آیا می‌‌توان در عین استقبال از این امر، از کنار تناقض فاحش و شرم‌‌آور بین واکنش مقامات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی به رفتار عربستان سعودی از یک سو، و عملکرد خود رژیم با اتباع ایرانی و خارجی از سوی دیگر، به راحتی گذشت و این طنز دردناک را ندیده گرفت؟ وقتی آقای مهمانپرست، عربستان سعودی را به دلیل محروم کردن اعدامیان ایرانی از حق گرفتن وکیل و‌ داشتن مترجم تخطئه می‌‌کند آیا نمی‌‌داند که از جانب رژیمی سخن می‌‌گوید که در طول حیات سی و سه ساله خود ده ها هزار نفر را پس از محاکمه در دادگاه‌‌هایی فاقد حد اقل شرایط یک محاکمه عادلانه و از جمله حق انتخاب وکیل اعدام کرده است، و یا چه بسیار زنان و مردان روستایی غیر فارسی زبان را بدون مترجم در دادگاه‌‌هایی به اقرار وا داشته که کمترین چیزی از زبان مغلق قاضی و بازجو نفهمیده‌‌اند و بعد آنان را به مجازات‌‌هایی از قبیل اعدام و سنگسار محکوم کرده است؟

هم‌‌چنین وقتی آقای عنایتی در ملاقات با کاردار سفارت سعودی از این نظر که عربستان بازداشت شدگان ایرانی را از حق دسترسی کنسولی محروم نگاه داشته به شدت انتقاد کرده و کار عربستان را «مغایر موازین اسلامی و حقوق بین‌الملل» دانسته است، آیا از رفتار دولت متبوع خود با اسیران افغان و سایر ملیت‌‌هایی که پس از گذار از دادگاه‌‌هایی مشابه آنچه که در بالا گفته شد و بدون مترجم و وکیل به اعدام محکوم شده‌‌اند آگاه بوده است؟ و آیا او حاضر است که رفتار دولت متبوع خود را به همین دلیل «مغایر موازین اسلامی و حقوق بین‌الملل» اعلام کند و آن‌‌را محکوم بشناسد و یا آن را «اقدام ضد انسانی» بنامد؟ تردید نباید کرد که آقایان مهمانپرست و عنایتی به این واقعیت‌های از روز روشن‌‌تر و فجایع رسوای عملکرد همکاران خود در نظام جمهوری اسلامی آگاهند، و حتا وقتی این سخنان را ادا می‌‌کرده‌‌اند چه بسا که در ضمیر خود به این رفتار تناقض‌‌آمیز می‌‌اندیشیده‌‌اند. برخورد منافقانه با مفاهیم، و محکوم کردن دیگران به خاطر رفتاری که خود سد بار بیشتر به آن آلوده‌‌اند، پاره‌‌ای جدا ناپذیر از خصوصیت رفتاری رهبران و مقامات جمهوری اسلامی است.

وقتی رهبران جمهوری اسلامی نسخه رفراندوم برای فلسطین می‌‌پیچند چگونه است که آن را برای حل مشکل سیاسی ایران نمی‌‌پسندند؟ وقتی آقای خامنه‌‌ای برای مردم بحرین دل می‌‌سوزاند و خواهان انتخابات آزاد در آن کشور می‌‌شود، و در عین حال دستور سرکوب خونین کسانی را می‌‌دهد که ندای انتخابات آزاد را در ایران سر داده‌‌اند، از دیگر مقامات کشور چه انتظاری می‌‌توان داشت؟ آقای احمدی‌‌نژاد برای حل بسیاری از مشکلات جهان و از جمله معضل سوریه راه حل «دموکراتیک» دارد، و رژیم برای «افشای نقض حقوق بشر» در کشورهای غربی بودجه‌‌های میلیون دلاری تخصیص می‌‌دهد. در این شرایط نباید از برخورد تند مقامات وزارت خارجه جمهوری اسلامی به عربستان سعودی به خاطر رفتار خشن آن کشور با زندانیان اعدام شده ایرانی تعجب کرد. فقط باید ضمن تحسین و تشویق آنان به ادامه این رویه، از آنان خواست که بخشی از این انتقادات خود را به مقامات قضایی جمهوری اسلامی نیز متوجه کنند!

Iran Emrooz


Share/Save/Bookmark

Recently by Hossein Bagher ZadehCommentsDate
فقر فرهنگی نقد در اپوزیسیون
1
Dec 02, 2012
از ادعا تا عمل
5
Nov 21, 2012
انتخاب مجدد اوباما
3
Nov 15, 2012
more from Hossein Bagher Zadeh
 
saeb

سیاسی یا ؟

saeb


می‌خواهم بدانم این عاشقان خانه خدا " قاچاقچی " بودند یا اینکه رفته بودند خانه خدا اجازه و مدرک دروغگویی و ریا به نام حاجی بودن بگیرند؟


masoudA

The Real Crime

by masoudA on

Is not that Obama - the most influential person in the free world!! bows to the King of Saudi Arabia - the very first country which rejected the Human Rights articles of 1948.

It is not that Obama called Islam the most important factor in human progress...

The Real crime is that some of us Iranians have our heads in the sands and follow like sheep the very people responsible for giving the Saudis a kingdom, establishing sharia law over there, planning and bringing about Islamic Republic in Iran, and now elsewhere.

Go vote Obama again.  

PS - I am no Romney or Republican supporter....but I fiund any Iranian-American voting for Obama just beyond comprehension......If you are an Iranian and get fooled AGAIN by virtualy the same crowd over promisses of "wealth distribution" then you deserve no place amongst the elite not in USA and certainly not in Iran.   


Harpi-Eagle

Graphic Picture ...

by Harpi-Eagle on

Now, multiply that by a factor of 700 in the case of Bani Ghoraizeh jewish tribe of Yathreb (Madineh), and you get a more realistic picture of Eeeeeeeeezlam (The religion of Peace).  This is what your "Sadreh Islam" did, and then Omar and other Kholafa continued with the help of traitors like Salman Farsi, Afshin, etc.

Payandeh Iran, our Ahuraie Fatherland


maziar 58

Babak K.

by maziar 58 on

What happened to our bad bakht hamvatan in The kingdome is a no win   war with barbaric islamic sharia it may send msg to others: that

Mecca isnot jaye goozidan.

Thanks for flicker's pic.

The late shah was just like most of us <An Alaki Moslem>.    Maziar


Mardom Mazloom

آرش جان،

Mardom Mazloom


به چپ و راست بودن کاری نداره !

سعدی هم در این باب میگه

تو که از محنت دیگران بیغمی // نشاید که نامت نهند آدمی.


Babak K.

Dear Maziar and

by Babak K. on

Dear Maziar and Manam_Babak,

Do you wish to receive any So-Gha-Tee from Mecca?  Meanwhile enjoy the following and learn:

 

//www.flickr.com/photos/8637723@N05/4772074722/in/photostream/


Hossein Bagher Zadeh

Arash Kamangir

by Hossein Bagher Zadeh on

I do not represent what you call 'the left' and am not their spokesperson.  There are loads of books and articles and academic research about the reasons why some opponents of the Shah behaved in that way and not now.  One doesn't have to be left or right to oppose 'chopping'.  One only needs to be human.


Arash Kamangir

Mr. bagher Zadeh: where does this soft stand come from?

by Arash Kamangir on

I'd firstly like to say that if there was no baseejis and sepahis then me and you did not have to spend most of our lives in exile.

Secondly It is a mystery for me that the left has chosen such a soft stand against the evil regime of IR. How come the left chose an armed struggle against Shah's regime whereas they have been so soft against IR . It does not make sense at all . Could you please explain. Thanks. 


Manam_Babak

Maziar

by Manam_Babak on

That was a good one Maziar!

But if Babak K is telling the truth, I feel sorry for him, and his family. One of these trips thier heads will be choped by Saudies, or IRI when they get back. 


maziar 58

...

by maziar 58 on

Babak !

Please don't take at as Insult

But; oonnja ye adam dooroogh goo.

Maziar


Babak K.

 

by Babak K. on

 


Babak K.

Everybody,Last year I

by Babak K. on

Everybody,

Last year I went with the family to Hajj Omreh .  This year I am going Hajj Vajeb ( we have been blessed with good income  this year) and we will go Hajj Omreh after that every year


MRX1

I am curious

by MRX1 on

what kind of an idiot will even want to go to saudi arabia these days? Unless you are in oil buisness there is absloutley no reason what so ever to go there. what's there to see? beautifull architeture, historical sites, pretty women, open society, nice bars, nice beaches and forests?

why mince the word, it's another islamo facist dump with petro dollar and nothing else, so go at your own risk!


Hossein Bagher Zadeh

Arash Kamangir

by Hossein Bagher Zadeh on

NOBODY deserves chopping.


default

IRI isThe most hypocrite regime in the world

by rain bow movment on

 

 

 

There is no limit to stupidity & ignorance ofIslamist


Arash Kamangir

The baseejis deserved the chopping

by Arash Kamangir on

The baseejis whose heads were chopped off along with the other 400 who died in mecca in 1987 deserved the chopping. Saudis provoke and IR is helpless as usuall.