من جنده نیستم

اگر یک زن با چند تا مرد بخوابد جنده است؟


Share/Save/Bookmark

من جنده نیستم
by Parinaz Samii
07-Feb-2009
 

پذیرای خانم مسنی از اقوام بودم.  دو سه ماهی در منطقه’ ما بین فک و فامیل زندگی می کرد تا کار اقامتش درست شود.  به تماشای سریال های زنانه’ وسط روز تلویزیون علاقمند شده بود.  یک روز که منزل بودم گفت میشه لطفا برام بگی این خانمه توی این سریال چرا گریه می کنه؟  خوب دقت کردم ببینم قضیه چیست.  تا آنجا که سر درآوردم برایش تعریف کردم.  گفتم این خانم که الان یک مدیر موفق در یک شرکت است ، در دوره’ دیگری از زندگیش گویا جنده بوده.  بعد آمده به این شهر و رفته درس خوانده و در شهرش آدم سرشناسی شده و با یک مرد بسیار خوب خیال عروسی دارد.  حالا کسی که در شهر دیگر جاکش او بوده او را پیدا کرده و آمده سراغش و از او اخاذی می کند.  او هم گریه می کند چون نمی خواهد راز سر به مهرش فاش شود و آبرویش برود.

خانم مسن به من گفت:  پریناز خانم چرا گریه می کند؟  این جور که من دیدم توی شهر اینها همه جنده هستند!  همه’ زنهای این فیلم با همه’ مردهای این فیلم می خوابند و برنامه دارند.  این طفلکی را چیکارش دارند؟  خنده ام گرفته بود.  گفتم حاج خانم!  اینجا توی خارج با ایران یک کمی فرق داره.  اینجا فقط اگر زنی در ازا’ سکس از مردها پول بگیره فاحشه محسوب میشه.  اگر برای دلش با کسی بخوابه، هر چند بار هم که بخوابه، باز جنده نیست..

حاج خانوم و همه’ کسانی که مثل او فکر می کنند، فکر می کنند برای یک زن سکس فقط با شوهر آدم مشروعه و بس.  هر نوع رابطه’ جنسی نوع دیگر با فحشا’ براشون فرقی نمیکنه.  چطور اگر یک مرد با زنهای زیادی بخوابه، "دون ژوانه" ،  "جذابه" یا "سوکسه داره"؟  چطور مردی که همه’ زنهایی رو که باهاشون آشنا میشه بکنه، موفق و مثبت تلقی میشه، بهش آفرین میگن و بهش حسودی می کنن؟  اما اگر یک زن با چند تا مرد بخوابد جنده است؟  فاسد و فاحشه است؟  "سهل الوصول" و "لاشی" است؟

یادم افتاد که بچه که بودم، می شنیدم سالها پیش در همسایگی مان دختر جناب سرهنگی بوده که یک بار همسایه ها او و پسری را در تپه های قیطریه مشغول معاشقه می بینند و بعد هم با افتخار با تهیه’ استشهاد محلی با امضا’ تمام اهالی محله، جناب سرهنگ و خانواده اش را وادار می کنند از آن محله بروند.  یادم افتاد که گلی، گل سر سبد فامیل تیمسار ناصری، چون با پسرک ژولیده موئی خوابیده بود و بند را به آب داده بود، ناچار به ازدواج با پسره’ کون لخت شده بود و فامیل دیگر طردش کرده بودند.  هم دختر جناب سرهنگ و هم دختر تیمسار ناصری لای پچ پچ های اطرافیان، خراب و جنده اطلاق می شدند.  یادم افتاد که بار آخری که رفته بودم تهران، دکتر زرافشان می گفت دیگه توی مطبش زیاد زن حامله و نازا ویزیت نمیکنه، چون پول آسان الان بین دکترای زنان تهران همه اش پیش مرمته.  "مرمت" یعنی دوختن پرده’ بکارت دخترانی که جهت ازدواج و در راستای تقویت تفکر "باکره یعنی پاک و غیر باکره یعنی جنده" دارند پس انداز خودشان و پدر و مادرشان را خرج دوخت و دوز پرده هاشون می کنند.  آقای دکتر با خنده می گفت که حتی در چندین مورد، همزمان هم کورتاژ کرده، هم پرده’ بکارتو دوخته!

به حاج خانوم گفتم، حاج خانوم، اگه من با یک مردی که شوهرم نیست بخوابم مثلن چی میشه؟  جنده میشم؟  خندید و گفت استغفرالله ربی وتوب الیه!  این چه شوخی ای است که می کنی پریناز جان؟  اصرار کردم.  گفتم حاج خانوم اگه به شما بگم که چند تا دوست مرد دارم و هیچ کدامشان را هم انقدر دوست ندارم که بخواهم زنشان بشوم، اما باهاشون می خوابم، شما چی میگین؟  لبهاش خنده’ کمرنگی می کرد اما چشمانش جدی و نگران شده بود.  باز هم گفت پریناز جان شما از بچگی ات هم خیلی شیطون و شوخ بودی ها!  نه، شما هیچوقت خراب نمیشید.  شما از خانواده’ اصیل و خوبی هستید و پای سفره’ پدرتون بزرگ شدید.  من مطئنم اینها که شما میگید همه ش شوخیه!  خیلی دلم می خواست بحثو ول نکنم و براش چند تا خاطره تعریف کنم، بهش بگم به شوهرم خیانت کردم، با مردای غریبه خوابیدم، و از سکس لذت می برم، اما جنده نیستم.  اما نمیشد.  فکر نکنم قلبش طاقت میاورد.  حالا شاید برای شما یکوقت تعریف کردم.


Share/Save/Bookmark

Recently by Parinaz SamiiCommentsDate
تلفن زدم
21
Oct 26, 2009
معاشرت کردم
42
May 01, 2009
مذاکرات سکس
26
Mar 22, 2009
more from Parinaz Samii
 
zemonex

verrrrry okkkkkkay

by zemonex on

نیگا کن بابا جان به این حرکت شما تو ایران میگن جندگی بهش میگن زنا یکی از دوستان یه مطلبی گفته بو که به اینکار که قصد شما از آن غربتا الی الله هست و هیچ پولی دریافت نمی کنید (خداوند شما رو حفظ کنه که چه نیت خالصی دارید و به مادیات بها نمیدید) میگن پتیاره گی اما پتیاره و جنده این هردو به یک معنی بکار برده میشه یعنی دیگه نمیگن طرف پتیارست میگن جنده است به مردش هم طبق همین تعریف میگن یارو جاکش یا بعضا هم میگن کسکشه گمونم سرو صدای این جریان قتل رو شنیده که یه زنه تو تبریز یا یکی از شهرهاش با یه یارو ریختن رو همدیگه بعد هم شوهر رو کشتن اسم زنه هم سکینه هست اما فامیلیش الان یادم نمیاد طرف رو اولا به جرم زنای محصنه و بعد به جرم قتل متهم شناختن خود زنای محصنه که به خودی خود حکمش اعدامه و این دیدگاه تو ایران که یه کشور با اعتقادات مذهبی هست وجود داره ولی اینجور که معلومه تو کشوری که شما زندگی میکنی اینجوری نیست وبه اینکار به عنوان یه کار والا و با ارزش نگاه می کنن و پرداخته میشه حالا شما اونجایی خودت رو زیاد قاطی ایرانی ها نکن طبق نظر همونا زندگی کن و برای همونها و تو سایتهای خارجی مطلب بنویس در ضمن من که این حرف رو می زنم الان 32 سالمه از یکی که تو ایران بوده بپرسی بهت میگه بنده تو کوچه برلن مغازه لباس فروشی داشتم که بورس لباس زنونه و جای خیلی شلوغیه که 90 درصد مشتریام خانمها بودند تو میدون انقلاب درست جنب یکی از دانشگاههای علمی کاربردی مغازه بوتیک داشتم که مشتری هام دختر های دانشجو و کلا خانمها بودن ولی عزیزم تا این سن که رسیدم شکر خدا نه زنا کردم نه به امید خدا میکنم یه چیزی به نام اعتقادات و مذهب هست که تو اونجایی که شما هستی وجود نداره و جندگی رو بهش وجهء قانونی و عرفی می بخشه و یه کار معمولی مثل آب خوردنه ولی اینجا یه تعریف دیگه ای داره و اگر کسی این کار رو انجام بده به دید یه کار خوب بهش نگاه نمیکن تو اینتر نت یه سرچ کنی با نام فقر و فحشا یه فیلم رو بهت پیشنهاد میده که بخری شاید بتونی دانلودشم پیدا کنی تو این فیلم یه دختره هست که می گه برای امرار معاش مجبورم این کارو بکنم نه اینکه بگه دوست دارم خوشم میاد یا.... نه چون اینکار چه تو شرع چه تو عرف جزو بدترین و ززننده ترین کارها بوده و هست درسته شاید تو غرب یه افتخار باشه مخصوصا برای شما اما اینجا تو ایران جزو بدترین و کثیف ترین کارها بوده و هست نه حالا تاریخ هم همینو نشون میده


Fareed

پریناز حمایتت میکنم

Fareed


 

Let's clarify something here,

Prostitute = whore = person who provides sexual services for a fee 

 طبق تعریف "جنده" به  سکس  در مقابل پول اطلاق میشه بنابرین جمله زیر کاملا درست و منطقیه

    "به شوهرم خیانت کردم، با مردای غریبه خوابیدم، و از سکس لذت می برم، اما جنده نیستم."

خانم پریناز شجاعترین زنی هستند که من تا بحال دیده یا شنیده ام و من که هنوز مجرد هستم اگر با چنین زنی که میدونه چی میخواد و چی دوست داره برخورد کنم حتما برای ازدواج با او ترغیب میشم

اشکال بیشتر خانمها اینه که اون جوری رفتار میکنن که مردها دوس دارن نه اون جوری که خودشون دوس دارن. البته این موضوع آقایون روکه در ارتباط با خانمها معمولا از هوش زیادی هم برخوردار نیستن گیج میکنه و هیچوقت نمیفهمن که خانمها واقعا چی میخواستن

   ترس آقایون از نوشته بالا اینه که نا کارآمدیهاشون درجذابیت جنسی ممکنه باعث بشه که زنشون رو از دست بدن که به نظر من خیلی طبیعی و منطقیه همینطور که وقتی زنها جذابیت جنسی رو برای مردها از دست میدن بعضی از مردها دوست دختر یا زن دوم میگیرن یا از زنشون جدا میشن

اگر همه موضوعات به همین شفافی نوشته بالا مطرح میشد بیشتر مسایل بشریت بسرعت قابل حل بود


default

sallam

by we (not verified) on

واقعا تنم لرزید!!یه زن چطور میتونه به شوهرش خیانت کنه؟؟در ضمن شما خودتو به اون راه نزن واقعا ... هستی!!
خودت پیدا کن ... یعنی چی!!


default

mardan

by dariush shirazi (not verified) on

Mardan Yad begirand ke sex chist v zan ra beshenasand v sexkardane dorost rabiyamoozand ta zan mojboor be jostejooye ouj nabashad ke ouj ramardash midahad.hich zani jendeh nist jendeh bi maaniast


default

zanaano mardane fasedo

by we (not verified) on

zanaano mardane fasedo nabekaar
nadarand hichgooneh vafayi be yaar

konand sohbat az paeene andame khish
nadanad cheh gooyand gar biaii be pish

sokhan bas begooyand hamcho ahreemanan
nadani koja miravi gar rahi az jahaan

nakon goosh be ahreemano divan sefat
nasho gomrah cho aayi boroon az manzelat

chanin mardano namardano zanhaye palid
beshod aghebat kheir aankeh harfam shenid


default

What a vanilla!!

by rocky_road (not verified) on

are you a "deenee" teacher at some junior high? your reasoning sounds like it.

"if you write here and someone reads it and then they get AIDS and die, you will be guilty."

ha ha ha!! you sound like the "little kids" you are trying to "protect."

umm.....E for effort.


default

زدی به سیم آخرا!!!! شرم و حیا هم خوب چیزیه.

Katibeh (not verified)


Are you really like that? well that's not a good thing you know. LET ALONE THE MORAL PART. You might already have so many Sexualy transmitted diseases and plus soon you will exhaust your sexual organs and your body. have you ever thought why you don't like the men that you know and use ony for sex? because a good, morale, disciplined and lovable man never comes around a woman lik...(so easy). anyways I don't wanna waste my time with you anymore I hope you find some directions in life.


default

so the conclusion is to be

by rd (not verified) on

so the conclusion is to be good and avoid all temtations and control yourself. If you have bad friends who may lead you in wrong direct5ion in life avoide them and also avoid reading at materials that can trigger bad deeds and thoughts which may procede them.
best wishes to you all. I hope you can use your enrgey to do constructive writing.
just think that if you write something bad here some poor children may be affected by them and go and do wrong things. And when they get AIDS and die, you will be guilty by encouraging them to do immoral things.
so, the best life one has is one man and one woman. not one man 4 or more women.
believe me if you do not thick this way you do have a mental problem. Work on it and fix it if you can. i am talking to everyone and not a particular person.


default

دخثری پرسید ز

helpinghand (not verified)


دخثری پرسید ز خود گه من کبستم
خود نداتم که جنده و یا نیستم

در تور کردن مردها من بیستم
ولی نگهداشتن را بلد نیستم

گر لطف کنی بگو گه من کیستم
گر چه بدانم که زن خوبی نیستم

I think farsi is beautiful, just look.


default

could someone please use

by jahanbin (not verified) on

could someone please use farsi fonts and enter the poems so we can red. ther are a few typos there but i am sure you can understand them


default

bedidam zani dar khiaban bi

by shaerebikar (not verified) on

bedidam zani dar khiaban bi shoharash
hamana keh bod ze hamkarane man shoharash

zanak bood dast bedaste baa yek marde ajanabi
nadashtam baavar zane ziba ra baa marde mexiki

hamana keh mardi keh hamkaram bebood
yeki najenstar azoo dar company nabood

bebood yel marde irani vali bas palid
bedozdid shoghle daostash ra va bal da-vid

begoftam bekhod pas chanin ast rasme roozgaar
faribe namardi sahabe jendeh zan ra makhor

befahmidam keh zan chera rafteh ba yek mexiki
bebood in dooste hamkar namardtarin dar zendegi

bafahman keh hala jendeho madar jendeh chist
hamana keh danam namardo binamooso bidin kist


default

Jendeh is that Jendeh does.

by DokhiDoost (not verified) on

Wow! there's some real great stuff posted here. Especially the ones that are not so great :-)

I think the original article was simply...too simple to address the nuances of how messed up our culture's outlook on women and sexual expression is.

I enjoyed the discussions on "the literal meanings of words" and "deffinitions" of what is and isn't a jendeh. But it's hardly what this situation is about, and I could only wish that merely flipping through a dictionary and pulling out some deffinitions would cure our repressions, gender roles and various heirarchies.

No, not any woman who has multiple partners is a Jendeh.

Sure, there is a prevailing sentiment in Iran (and many many other places) that a girl who is not bakere is jendeh.

even as far back as high school - before I had even "lived" abroad and "expanded" my horizons - right at the point where most guys are going from "eeew grrlz" to "oooh...girls" I can recall many many arguments with my buddies, during which I tried, most often to no avail, to explain to them "baba!! harki quosth [I have a little lisp] mideh ke jende nees!"

I admit, that this was not because I'm some kind of defender of gender equality, but rather, I needed to "teach" my "bros" that they ain't gonna git no lovinz if they can't make the girl feel secure about being with them.

I think what Parinaz might have wanted to talk about is the phenomenon of "jende bazi" which is a condition that could effect even the most pure, hardly is exclusive to any one gender, and does not even have to involve sex. It is also hardly exclusive to our dear culture, though as we do with everything, we have taken it to a new order of magnitude.

Lying two faced behavior is Jendeh bazi.
Getting the doctor to stitch your heiman together is jende bazi.
Sewing your oats and expecting to marry a goody two shoed virgin is Jende bazi.

but at the end, in a weird chicken and egg kinda way, the brute unyeilding characteristic of male chauvinism and hypocricy in our culture is beautifully reciprocated with the spectrum of jendeh bazi which [some] Iranian women have refined to an art.

The dumbass that goes to Iran looking for a "mommy approved bakereh" deserves to marry the "jendeh" that may have even paid for her heiman reconstruction with sex.

If we could all just be a little more honest with ourselves and with others about who we are, what we like and what we need, less of us would wake up in the morning feeling like a ho!


default

baraye khanomi keh bazigar

by shergoo va nevisandeh (not verified) on

baraye khanomi keh bazigar ast

'dokhtari porsid az khod ke kistam
khod nadanam keh jendeh yaa nistam

dar toor kardane mardhaa bistam
vali negahdashtan ra balad nistam

gar lotf koni begoo keh man kistam
gar cheh bedanam zane khoobi nistam"


default

Peykan brings some sense of

by saadi1 (not verified) on

Peykan brings some sense of values here and baba taher provides entertainment


Ari Siletz

Paykan

by Ari Siletz on

I was with your until your last thought regarding the perils of free speech. Democracy knows that  literature is sometimes a playact to try out differrent ideas in thought. Some of these thoughts may find their way into action, but the least they do is have us periodically check our compass. Samii has created a good enough narrator to trick you into attacking it as a real person. For all we know--or Samii knows--the character of the narrator is there to ultimately show how pathetically self-centered and uncaring such a character can be. As the comments show, Samii has also drawn out some flaws in our traditional thinking. For instance the idea that social inequality of the genders necessarily follows from differences in the reproductive function.  Correcting the flaws of tradition can have practical advantages to women in Iran, unrelated to sexual freedom. Say, fairer divorce laws. Hence the utility of free speech.

default

zani keh mo bedadom noono

by baba taher's opinion (not verified) on

zani keh mo bedadom noono abesh
bebordom ranj bahre doono kaahesh

baraft baa marde digar hamcho heivan
ajab zan bihaya gashtom bas geryaan

zani keh raft pahlooye marde digar
az avval jendeh bood cho khana bi-dar


default

I'm Probably Brainwashed so Let's Connect on Science

by Paykan (not verified) on

I would guess that since Parinaz wasn't able to get this off her chest with Haj Khanoum, she decided to do so here. I would be interested to know if she feels guilty about her status or not, but I would guess that she does, at some level, hence wanting to share this with others in hopes that she could find peers like Flying Solo, Ari and others almost condoning her lifestyle.

I want to make another assumption here and say that Parinaz's husband does not know about her extra-marital affairs. Now leaving aside all religion for our atheist friends, I hope at least we can meet where honesty is a virtue. If so, and if all of my assumptions above are true, wouldn't it be fair to say that Parinaz is at least dishonest?

Is it fair to cougars to have their name be given as an adjective to describe Parinaz in lieu of the words Jendeh or Pateeyareh? Cougars may be promiscuous, but I'm sure their partner is aware of the sexual dynamics of their species, so that doesn't make them dishonest. My plea is, please be more considerate and respect science.

The internet can also be harmful in ways that it brings people with negative intentions together to condone each other and set into action what would have otherwise been only a thought. Example: Mass internet suicides. I hope that suicide is considered negative by our atheist peers here, and that example is enough to prove my point for other behaviors.

So please be careful as well as considerate. You never know what you're triggering in others by your seemingly harmless words.


Mohamad.Purqurian

Triangulating

by Mohamad.Purqurian on

As much as citing a religious verse is subject to personal belief, social science is also subject to different schools of thought.  Neither one of the two can be used as a REASON for intellectual discourse.  Except, of course, within the scope of relevant discussions; i.e. a verse in Quran is a reason amongst Muslims and a Quote from Freud is a reason amongst Freudians!  

Pregnancy was simply an example, and, of course, both men and women can make themselves infertile.  Nonetheless, the complex issue of social relations is related to differential consequences, intended or not.  As an example, traffic light is designed for safety and smooth flow of traffic.  Now, you may see no car coming from the other side and safely pass the red light.  Obviously, you have neither endangered the safety of others nor interfered with the smooth flow of traffic.  Yet, you have violated the traffic rules and regulations!  An officer may not be present to give you a ticket, but you are still a BAD driver because you are at fault in the complex issue of social relations.  The society as a whole bonds its individual members (in public roads) with rules and regulations NOT subject to selective discretion and/or enforcement.

 Just for the sake of another example, let’s say a man is attracted to a woman or the other way around.  One party is morally against infidelity or extramarital affairs, the other one is not, but hides his/her marital status and/or is “powerful” enough to deceive the other into a sexual engagement.  The consequence is obviously different for either party.  You see, a sexual engagement --as opposed to let’s say masturbation—is not personal, and, therefore, subject to the complex issue of social relations.  The complex structure (including all tools, i.e. constitutional laws, rules, regulations, code of moral conducts, social stigma, etc.) is generally designed or well rooted in a culture to prevent abuse of power and injustice against the less fortunate segment of the society, etc.

Examples are many, and I trust you appreciate the point.  Yet, I have already exceeded my allowable time on this.  I am a very busy working man for a living and on the top of that I am a philanthropist in many socio-political and cultural activities including moderating my own groups.


Mohamad.Purqurian

Personal Attack

by Mohamad.Purqurian on

Okay, I am glad I do not need to argue with Ms. Azad anymore.  Apparently, she does not tell the difference between personal attack (an emotionally charged statement) and scholarly work.  Since she has forced me to respond to her personal attack, and just for the sake of a case in point, I decided to dignify her childish accusation by a reply.   

First off, I chair Kamal Cultural Foundation that was founded by a woman, and just last year we celebrated the centennial International Women’s Day (//kamaal.net/Old/Mar0708.htm).  I know many fine feminists who I discuss different issues with them some of which we do not share the same opinion.  My wife was a board member to one of Mrs. Ebadi’s organizations.  I wrote an article in her favor when she won the Nobel Prize (//iranian.com/Purqurian/2003/November/Nobel/) and I disagreed with some of her positions recently.   I am well known in San Diego for genuinely and highly respecting women.  In fact, my comments on these two articles were due to suggestions by some group members who are fine feminists.  In effect, they ordered me to do so!

So, in my book of intellectual discourse, people who resort to personal attack –failing to discuss an issue on its own merit -- share the same mindset.  When Ms. Azad attacks me for “Islamic misogyny” she is no different from a mullah who attacks me for blasphemy.  Both of which might fit in preemptive doctrine!  The only difference is the socio-political status and the “power” associated with it.  I hope I am wrong, but I think a Ms. Azad in power is even more brutal than a mullah because of her sense of insecurity vividly present in most of her comments that I have read so far.  Again, it does not have anything to do with her gender, but her mindset thinking a different opinion is a cancerous tumor against women.  

While I am educated in the West, as a student of reason, I do not trash either my cultural background or the western civilization I chose to live by.  I have inked tons of written works to support this claim.  Also I have earned my Ph.D. degree in human behavior, but I do not need to sign off a comment with the “Dr.” Title!  I save it for business purposes!  I think a comment can stand on its own merit and self aggrandizing statements or engaging in personal attack, defaming, and so on, do not help readers to understand an issue.  Nonetheless, I still welcome and read anything she might ever write in reference to a written/spoken work of mine, but her nonsense childish game will not be dignified anymore.


Azadeh Azad

Your misogyny, Pourqurian

by Azadeh Azad on

It is you who confuse men's "physical strength" with their "power" of "protecting women" - as if women are children in need of protection.

Calling my scholarely writing that was done for your education, "an emotionally charged statement," or an "accusation" (that you could not make a connection with what you said) demonstrates both your Islamic misogyny *and* your low IQ. Why do you think that the moment a scientific concept is uttered from the mouth of a woman it becomes emotional?

On the second thought, I already have the answer to this question: your disregard for women and constant belittling of them is part of your Islamic outlook; you can't help yourself! And no amount of Ta'arof can mask its ugly head!

As for your only email to me, it was NOT simply a link, but came with a belittling sentence: "Make sure you actually read it this time," or something like that. Your sentence was not out of courtesy, but out of contempt for me as a woman.

As a consequence of these distasteful misogynistic attitudes on your part, I'd like to let you know - if you have not already noticed - that I too have an utmost contempt for you as a male chauvinist. You are a typical reactionary Akhoond, and my conversation with you is over here and now, and for good!

Dr. Azad, Sociologist


Ari Siletz

Mohamad Purqurian, a few more data points

by Ari Siletz on

Thanks Mohammad. We’re getting closer to the hub. You state,

“…i.e. the male partner cannot become pregnant.  Implications are many, and subject to in depth intellectual discourse.”  Would you explore the effect on power relationships in a society where the female can, at will, make herself as infertile as the male (birth control, hysterectomy, abortion). As an aside to help you triangulate me in regards to your responses, I am mindful of the role of structure (form, if you will) vis-a-vis the degree of complexity in a society (laws, institutions, taboos, various methods of collective feedback on individual behavior). I am engaging you because you argue your points with the kind of tools I am comfortable with, and because you frame consequences in terms of human rights and justice (as compared with, say,  “it says so in the Koran.”).


Mohamad.Purqurian

Triangulating!

by Mohamad.Purqurian on

In the scope of “social relations” the reason for sexual need is personal and irrelevant.  In fact, partners can engage for entirely different reasons.  Let me make another example.  Once you get on the road, you are subject to traffic rules and regulations irrespective of your reason for driving, i.e. pleasure, work, etc.

Keep in mind the fact that in most futile arguments the fundamental premise -- “cause and effect” or consequences for actions —is ignored.  Furthermore, social justice is less concerned with the reason—that is relatively subjective--, but highly sensitive to the consequence that is vividly objective.    

Now narrowing down the scope of “social relations” to the issue, and assuming the sexual engagement is consensual, the consequence is NOT the same for partners; i.e. the male partner cannot become pregnant.  Implications are many, and subject to in depth intellectual discourse, i.e. who is entitled to what?  But the fact remains the same that the partner in power (generally the male partner, but not necessarily so) can get away from equitable suffering or can enjoy inequitable benefit as the consequence of the same engagement.

That is where social justice plays its role in constitutional laws, rules, regulations, code of moral conducts, social stigma, etc.  That is NOT to say social stigma is always just and proper, but it serves a purpose to some degree.  Furthermore, other elements of social justice are also subject to abuse.

Finally, not only when you make your private life public, you ask people to judge you on their own terms, but also social relations are –to a great extent—social contracts.  As much as you are bond to explicit and implied labor rules for employment, you are also bond to explicit and implied social rules for sexual engagements.  And while men enjoy more power in male dominated societies, they have never escaped social stigma –to say the least—for social justice.  So, injustice is never uninhibited!


Ari Siletz

Mohamad Purqurian, triangulating

by Ari Siletz on

As you say, you are not writing a book, so clarifications can only come from questions. You state,

 تازمانيکه بشر نتواند مرد را نيز باردار کند!، بين زن ومرد نيز همين نا برابری وجود دارد

Regarding your statement about sexual need being the substance, do you separate the need for sex as a method of reproduction from the need for sex as a means of physical and emotional satisfaction? 


Mohamad.Purqurian

Mr. Art Siletz

by Mohamad.Purqurian on

I thank you for your kind words.  Also in reference to your previous question رويای خيس,

I did not intend to obscure the “shift in the underlying social relations”  Quite to the contrary, I acknowledge it, but I would follow a natural shift that is usually in form not substance.  So, sexual need is the substance, the related social contract is the form.  In a shift of social relations, the society takes the accepted form and updates it.   


Mohamad.Purqurian

Ms. Azadeh Azad

by Mohamad.Purqurian on

I could not make a connection between what I said and your accusation.  Looks like you confuse the physical strength with power.  I was not writing a book, but in a relatively short comment I made the distinction without having to analyze it.  

Nonetheless, I appreciate your taking the time to respond, but I am not sure if I should apologize for causing you to write an emotionally charged statement!

P.S. The only email I personally sent you was simply a link to my new article.  It was out of courtesy to let you know that I responded to a comment of yours in the article. 


default

to AZAD99

by akbar khosh-pashm (not verified) on

Don't be so gullible thinking that the revolution made Iran more pious, if anything, it made it much more promiscuous. When limitations are put on people , it makes them wanna do even more, from chadori-mazhabi to shomal-shahri.


Shazde Asdola Mirza

مگه جندگی شاخ و دم داره؟

Shazde Asdola Mirza


"به شوهرم خیانت کردم، با مردای غریبه خوابیدم، و از سکس لذت می برم، اما جنده نیستم."


TheMrs

Mr. Ari

by TheMrs on

"Arguing origin hurls diruption at tradition" "fatherhood is an oppressive institution" I think you people are completely out of touch. Sexual freedom is great. I'm all for it. I wish I had more of it. But COME ON! Dige shooresho dar avordin. But it's funny to watch and informative on a linguistic level. Don't mind me...please continue.

default

To Azadeh Azad

by Azad99 (not verified) on

Of course, when one combines "scientific" arrogance with half-baked post-modern feminist nonsense, we can expect such gibberish conclusions as "Fatherhood is indeed an oppressive institution."

Now, following your feminist version of the theory of evolution, what do you prescribe for today's society? That we put aside the "oppressive institution(!!) of fatherhood" and allow women to have as many sexual partners as they want with no strings attached and no claims to fatherhood?!

I am not at all a supporter of the Islamic Republic, but if you people are its alternative, then THANK GOD for the revolution!


default

نظر ِ شخص ِ بنده

Mr. Fully Lost - آقاي پاك باختِه (not verified)


اين صحبت ها نشانگر اينست كه حتى وقتى خانم ها اهل سكس هستند، هنوز كلى جر و بحث هست
"وخداوند زن را آفريد تا هيچ مردي به مرگ طبيعي نميرد"
سوره سكته
آيه دق