جغد جنگ

تبلیغات جنگی‌اسراییل وتعطیلی‌سفارت کانادا


Share/Save/Bookmark

جغد جنگ
by Hossein Bagher Zadeh
12-Sep-2012
 

خبر بسته شدن ناگهانی سفارت کانادا در ایران را که شنیدم، اولین اندیشه‌‌ای که به ذهن من خطور کرد (و همانجا به همسرم گفتم) این بود که بوی جنگ می‌‌آید. وزارت خارجه کانادا البته دلایل متعددی برای این اقدام نامنتظره خود مطرح کرد، و جنگ و حمله نظامی به ایران در میان آن‌‌ها نبود. ولی دلایل ذکر شده هرچه قدر هم که در توجیه کار کانادا مورد داشت نمی‌‌توانست زمان بسته شدن سفارت را توضیح دهد. نه نقض حقوق بشر و مواضع و اظهارات خصمانه رژیم علیه اسراییل مسایل تازه‌‌ای بودند، و نه حمایت از رژیم سوریه و عدم تأمین امنیت دیپلمات‌های خارجی در ایران مسایلی بودند که درست در همین دو سه هفته اخیر اتفاق افتاده باشند. پس باید دلایل دیگری برای انتخاب زمان در کار باشد که گفته نشده است. و با توجه به افزایش تبلیغات جنگی علیه ایران از سوی اسراییل در هفته‌‌های اخیر این احتمال تقویت می‌‌شود که کانادا برای اطمینان از سلامت و امنیت دیپلمات‌‌هایش تصمیم گرفته است آنان را از ایران بیرون ببرد. به عبارت دیگر، دولت کانادا ظاهرا چیزهایی می‌‌داند که ما از آن بی‌‌اطلاعیم.

تبلیغات جنگی اسراییل علیه ایران در ماه‌‌ها و هفته‌‌های اخیر شدت گرفته و مرتبا رو به افزایش بوده است. اکنون کمتر کسی در این مسئله تردید دار که حمله نظامی به ایران در دستور کار بنجامین نتانیاهو نخست‌‌وزیر دست راستی اسراییل و اهود باراک وزیر دفاع او قرار گرفته است. سایر مقامات اسراییلی نیز کم و بیش حمله نظامی به ایران را تنها راه رفع خطری می‌‌دانند که به زعم آنان از سوی رژیم جمهوری اسلامی متوجه اسراییل شده است. اختلافی که وجود دارد اولا در ضرورت همآهنگی این حمله با آمریکا است (که شیمون پرز رییس جمهور اسراییل از آن حمایت می‌‌کند) و ثانیا در ارزیابی این که جمهوری اسلامی تا چه حد در توانایی تولید سلاح هسته‌‌ای پیش رفته است. نتانیاهو و باراک اصرار دارند که اسراییل حتا بدون حمایت و موافقت قبلی آمریکا می‌‌تواند به این حمله دست بزند (و احیانا آمریکا را در عمل به آن بکشاند) و تأمل زیادی از نظر زمانی برای آن قایل نیستند.

در هر صورت در چند روز اخیر و از هنگام بسته شدن سفارت کانادا در تهران این تبلیغات شدت بیشتری پیدا کرده و فشار تبلیغاتی مقامات کشورهای غربی نیز شدت گرفته است. در واقع، این روزها چنان تبلیغات و اظهارات خصمانه از سوی مقامات اسراییلی و غربی علیه ایران زیاد شده که تنها می‌‌توان آن را با سقوط آزاد ریال ایران مقایسه کرد. همین امروز و در لحظاتی که این سطور نوشته می‌‌شود از یک سو خبر می‌‌رسد که آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی اطلاعات جدید و مهمی در یک ماهه گذشته به دست آورده حاکی از این که رژیم ایران به توانایی‌‌های جدیدی برای ساختن یک سلاح هسته‌‌ای دست یافته است. علاوه بر این، گزارش شده که آژانس بیانیه شدیداللحنی علیه ایران منتشر خواهد کرد که در آن بیش از هر زمان دیگر ایران را به وقت‌‌کشی و عدم همکاری با آژانس متهم خواهد کرد. از سوی دیگر، نتانیاهو امروز خواهان آن شد که غرب خط قرمزی برای رژیم ایران تعیین کند و در غیر این صورت نمی‌‌تواند از اسراییل انتظار داشته باشد که در مورد حمله به ایران خط قرمزی را رعایت کند. هم‌‌زمان با این تحولات، از یک سو کشورهای بریتانیا، فرانسه و آلمان اعلام کردند که طرحی برای تشدید تحریم‌‌ها علیه ایران به اتحادیه اروپا تقدیم می‌‌کنند، و از سوی دیگر وزیر دفاع آمریکا آقای پانتا گفته است «به محض این که ما مطلع شویم» ایران تصمیم به تولید سلاح هسته‌‌ای گرفته است برای توقف آن وارد عمل می‌‌شویم.

پانتا سه شنبه در گفتگو با برنامه «امروز صبح» شبکه سی‌‌بی‌‌اس گفته است که آمریکا اطلاعات خیلی خوبی در باره ایران دارد و «ما از نزدیک کار آنان را زیر نظر داریم». «ما توانایی آن را داریم که مانع از دست‌‌یابی ایران به سلاح هسته‌‌ای بشویم .. نیروهای ما در محل مستقر شده‌‌اند و آماده عملند». وزیر خارجه آلمان نیز دو روز پیش در دیدار با وزیر دفاع اسراییل تأکید کرد که یک ایران اتمی گزینه قابل قبولی نیست. این گونه اظهارات بیشتر در پاسخ به انتقادات مقامات اسراییلی از سیاست غرب در برابر ایران مطرح می‌‌شود. مقامات غربی معتقدند که باید از طریق تحریم‌‌ها و تشدید آن‌‌ها فشار را بر ایران افزایش داد تا رژیم ایران در برابر غرب کوتاه بیاید، و مقامات اسراییلی بر این باورند که تحریم‌‌ها تا کنون تأثیری نداشته است و به غرب فشار وارد می‌‌آورند که با تعیین خط قرمز یا ضرب الاجل زمانی به گزینه حمله نظامی علیه ایران متوسل شود.

سیل تبلیغات و اظهارات جنگجویانه علیه ایران که این روزها از زبان مقامات غربی و بیش از همه اسراییلی شنیده می‌‌شود بسیار شوم است و یادآور روزها و هفته‌‌های پیش از حمله مشترک آمریکا و بریتانیا به عراق در سال ۲۰۰۳. در آن هفته‌‌ها و روزهای منتهی به آخر اسفند ۱۳۸۱ نیز یک مرتبه حجم تبلیغات علیه عراق در آمریکا و بریتانیا شدت گرفت. یک روز وزیر خارجه آمریکا در سازمان ملل «مدارک جابجایی سلاح‌‌های کشتار جمعی صدام» را (که بی‌‌پایه بود) ارائه می‌‌کرد و یک روز دیگر تونی بلیر نخست‌‌وزیر بریتانیا در پارلمان این کشور از «اطلاعاتی» (باز بی‌‌پایه) سخن می‌‌گفت که صدام می‌‌تواند در فاصله 45 دقیقه «سلاح‌‌های کشتار جمعی» خود را به کار بگیرد. این گونه تبلیغات همین طور ادامه داشت (و افزون می‌‌شد) تا روزی که بوش و بلیر اعلام کردند که نیروهایشان به عراق حمله کرده‌‌اند.

اکنون نیز تبلیغات جنگی اسراییل علیه ایران بو و رنگ مشابهی دارد. اسراییل مدعی است که رژیم ایران در آستانه دست‌‌رسی به سلاح هسته‌‌ای است و به دنبال آن است که جهان غرب و رهبران این کشورها را به صحت ادعای خود قانع کند. آمریکا از حمله نظامی به ایران دست کم تا انتخابات ریاست جمهوری خود در ماه نوامبر ابا دارد. ولی تبلیغات وسیعی که اسراییل به راه انداخته چنان می‌نماید که این کشور به دنبال آن است تا دقیقا از این فضا استفاده کند و با حمله به ایران آمریکا را در برابر عمل انجام شده قرار دهد و در فضای انتخاباتی آمریکا اوباما را به حمایت عملی از خود بکشاند. من تا یکی دو هفته پیش می‌‌اندیشیدم که هر حمله نظامی غرب به ایران دست کم به پس از انتخابات آمریکا موکول شده است. اکنون، اما، با شدت تبلیغات علیه رژیم ایران در روزهای اخیر در این نظر به شک افتاده‌‌ام.

آیا جغد جنگ بر بام ایران نشسته است و ما روزهای پیشین حمله نظامی علیه ایران را می‌‌گذرانیم؟ آیا سر و صدای گوش‌‌خراش اسراییلیان در این روزها هدف آماده کردن افکار عمومی جهان غرب را برای چنین حمله‌‌ای دنبال می‌‌کند؟ آیا اسراییلیان روزها و هفته‌‌های پیش از انتخابات آمریکا را فرصت مناسبی برای این حمله می‌‌دانند تا اوباما را به حمایت از خود وادارند (و گرنه ممکن است ضربه انتخاباتی بخورد)؟ آیا از دید کسانی که در اندیشه حمله نظامی هستند بحران شدید اقتصادی ایران و سقوط آزاد ریال در برابر ارزهای خارجی که فکر و ذکر غالب ایرانیان را به خود مشغول داشته به عنوان یک «فرصت» تلقی می‌‌شود و بر این نظرند که مردم انگیزه چندانی برای حمایت از حکومت خود در برابر حمله خارجی ندارند؟ و آیا تصمیم کانادا به بستن ناگهانی سفارت خود در تهران ربطی به یک حمله قریب الوقوع نظامی علیه ایران داشته است؟

آقای جان بیرد وزیر خارجه کانادا می‌‌گوید که ما احساس کرده‌‌ایم که دیپلمات‌‌های ما دیگر در ایران امنیت ندارند و این وظیفه سنگینی بر عهده من گذاشته بود. و وقتی از او سؤال شده که آیا این سخن به معنای احتمال حمله نظامی به ایران و اقدامات تلافی‌‌جویانه رژیم ایران علیه دیپلمات‌‌های غربی به شمول این کشور است، این امر را تکذیب کرده و گفته است: «می‌‌توانم تأیید کنم که ما هیچ نوع اطلاعی از یک حمله نظامی علیه ایران چه از سوی ایالات متحده و چه از سوی اسراییل نداریم» - نوعی از تکذیب که در زبان دیپلماتیک بیشتر بوی تأیید می‌‌دهد. وزیر خارجه کانادا به مصاحبه‌‌گر خود گفته است که او نمی‌‌تواند در باره «ارزیابی‌‌های امنیتی خاص» سخن بگوید. یعنی که او چیزهایی می‌‌داند که ما نمی‌‌دانیم. فقط می‌‌دانیم که خطر حمله نظامی اسراییل/غرب علیه ایران بیش از هر زمان دیگر جدی‌‌تر و نزدیک‌‌تر شده است. آیا راهی/امیدی برای جلوگیری از آن باقی مانده است؟

ایران امروز


Share/Save/Bookmark

Recently by Hossein Bagher ZadehCommentsDate
فقر فرهنگی نقد در اپوزیسیون
1
Dec 02, 2012
از ادعا تا عمل
5
Nov 21, 2012
انتخاب مجدد اوباما
3
Nov 15, 2012
more from Hossein Bagher Zadeh
 
MaryamJoon

Mamoor

by MaryamJoon on

How can you have a signature you want under each comment? 

I want this one:Dialogue with Haifan-Baha'i Leaders -- People Have Questions.

Funny how people started talking about women's rights on story concerning bombing Iran ... I don't see the connection.

 

  


MaryamJoon

Where will they land on their return flight?

by MaryamJoon on

Is it true as someone said that Tel Aviv airport could possibly have smoke and flame delays?  


f yazdi

Esfand Aashena

by f yazdi on

Yes I am.

isn't it surprising that Azadeh didn't to recognise me from my comment ! Or didn't she?


Esfand Aashena

f yazdi

by Esfand Aashena on

I take it you are Mr. Bagherzadeh's spouse.  I did not know that and hope you participate more on the "discussions" on i.com!  We are really pounding sand on this website but all and all it's good to have some Iranians who become familiar come here and share their views.

Everything is sacred


مآمور

signature

by مآمور on

u can have a signature that would appear at the end of every comment u will make without u having to write it every time!!

The omega watch is a perfect match for my name mamor. there is no separation between mamor and his omega!! I m also under stiff sanctions and international boycott!! an organized push to discredit me both in Aug 21

But, I will not take the omega watch off, I will not sell my patriot just to buy an omega watch!!

I wear an Omega watch


Azadeh Azad

As long as members or sympathizers of MEK

by Azadeh Azad on

or Mujahedin-E Khalgh, like Hossein the blogger, are magnets for little
people
with huge inferiority complex, the Iranian nation will remain
as culturally backward as today.

A while ago, when I stated that Hossein was member of the MEK, he denied it
and said that he was member only for 2 years, 1973-1975. However, in the 3rd
paragraph of the following article by Ai Hosseini, we realize that this Hossein guy has
had close ties with Rajavi AFTER the Revolution, during 1980’s. Hossein might
not be carrying a MEK card, but he and all his close relatives as well as his
wife and all her close relatives have been (dead or disappeared now) and ARE
sympathizers of this violent and reactionary organization.

//iranian.com/main/blog/ahosseini-157

به خاطر دارم وقتى
رجوى و بنى صدر به خارج فرار كردند و شوراى ملى مقاومت را تشكيل دادند جلسه اى به
رياست دكتر باقر زاده در حمايت ازشوراى ملى مقاومت بر گزار شد. دكتر باقر زاده در
آن جلسه از دكتر ناصر پاكدامن استاد علوم سياسى دانشگاه سوربون دعوت كرده بود تا در
آن جلسه در مورد مقوله دموكراسى سخنرانى
كند.

 

When Khomeini said that me and women were equal and should pray together,
many ignorant people enjoyed reading or listening to  his lies, forgetting about the man’s his real
political nature. After 34 years, we still have people who don’t mind what the
real political allegiances of Hossein Bagher Zadeh are. Khomeini was a nobody
and so is Hossein. However, an ignorant and backward nation admires and supports
these dangerous entities to its own detriment.

Dr. Azad


Azadeh Azad

...

by Azadeh Azad on

f yazdi :

I do not know you and therefore have not spoken about you, as you very well know.

Dr. Azad


f yazdi

Azadeh

by f yazdi on

If you have anything to say about Hossein's writings why do you bring me into it? Do you know me at all? How dare you to stereotype me? This is the worst stereotyping I've heard from any male chauvinist and yet you call yourself a feminist?!

I do not expect any apologies from you with your attitude. However I expect you to stop talking about me and mind your own business. 


Mashala

hamsadeh ghadimi

by Mashala on

I hope you are right. But IRI officials investments and travels to Canada didn't start recently. Rafsanjani and Co as well as many others have been doing that for decades without any objection from Canada.

You are a genius!!!

 


hamsade ghadimi

بوف کور

hamsade ghadimi


آقای باقرزاده، از نوشته شما با قاطعیت به این نتیجه رسیدم که مسلما دولت کانادا اطلاعاتی‌ دارد که شما ندارید. بگذریم از اطلاعاتی‌ که کشوران و کسان دیگری دارند... و حق مسلم شما است که فکر کنید دولت کانادا تنها کشوری است که از احتمال اجتناب‌ناپذیر جنگ با ایران خبر دارد و بر آن عمل کرده و هیچ ربط به هجوم و فعالیت‌های آقازاده‌ها به کشورشان، اعمال جمهوری اسلامی ایران ضدّ منافع کشورهایی که با کانادا متحد هستند، تحولات سیاسی در کانادا و سایر کشوران ضدّ آخوند‌ها، بی‌ امنیتی سفارت خانه‌های خارجی‌ در ایران، و غیره...ندارد.

راستی‌ وقتی‌ این ماجرا را با همسر در میان گذاشتین، نظر او چی‌ بود؟


Faramarz

You're the Dude!

by Faramarz on

 

 

Roozbeh Jaan,

Your comment reminded me of Quincy Jones' classic, The Dude.

 

"I graduated from the college of the street,

I got a PhD. in how to make ends meet.


Inflation in the nation don't bother me,


'Cause I'm a scholar with the dollar


You can plainly see."

 

//www.youtube.com/watch?v=JdVJS_7zwoA


Mashala

Azadeh

by Mashala on

You wrote: Si vous avez le même.

Is this "OON MAMAH RO LOOLOO KHORD/BORD" expression?


Roozbeh_Gilani

ahosseini: This article is for me too.

by Roozbeh_Gilani on

I dont have a PhD in political science. My father told me I must become a doctor mohandes or else! And I am as common as they come.

So I agree that Israel should never attack Islamist regime's Tokhmi (sorry, I meant Nuclear!!) facilities, and kill some lovely sepaah/bassijis in the process. 

Overthrowing the islamist regime, arrest/trial and execution of the verdict, fast and efficiently, "irooni style", is our "undeniable right".

"Personal business must yield to collective interest."


aziz

AZADEH

by aziz on

Your harsh subjective critisism of an article begs an objective counter analysis to the article if any for the readers enlightenment!


Esfand Aashena

احساس عدم امنیت دیپلمات‌های کانادایی مربوط به اطلاعات امنیتی بود

Esfand Aashena


الان که به سفارت آمریکا در مصر حمله شده و سفیر آمریکا در لیبی باضافه ۴ نفر امریکای دیگر کشته شده، یمن هم خر تو خر شده، تازه معلوم شده و آقایان رسما گفته‌اند که بعله در شهر به ما اطلاعاتی‌ پیشنهاد شد و ظاهراً درست در آمد که نیروهای تروریستی برنامه هایی در سر دارند.

درست است که کارهای تروریستی از کشورهای عربی‌ شروع میشود، ولی‌ با در نظر داشتن جریان گروگان‌های امریکای در ایران و چندی پیش حمله به سفارت انگلیس، معمولا دیواری از دیوار ایران کوتاه تر نیست!  تقصیر هم ندارند، اینجوری مقرون به صرفه تر است!

Everything is sacred


fullback

To Mr. Bagher Zadeh

by fullback on

 NO ,  No attack On the Nuclear facilities In Iran by Isreal in the near future.  The Isrealies of today  are not same as the Isrealies of 50, 40 ,30 ,20 Years ago. The Isrealies of today like to Drink Orange Juice in the Morning , The Isrealies of today ,showed their half resolve ,when they advanced into southersn Lebonon was it 3 years ago ?? , No , to the Iranians misfortune, the empty threats of 6 cosecutive US administartins , in light of Islamist occupiers of Iran`s  killing of American servicmen and  diplomats around the world for the past 34 years, has not only  emboldend the Islamist occupiers but has open the field for more terror activity around the globe by these 7th century Devils. No attack by either Isreal or US in the next 4 years at least.


default

Azadeh

by ahosseini on

Welcome back

This article is not for super intellectuals. He is written it for  common folks like me. Not everyone has PHD in Social Science and can anticipate events such as what happened in Iraq, Afghanistan and Lybia.  Not everyone is in the same league as you and daily analysts and writers like Fred.

Believe in a democracy that leaders and representatives are controlled by members at all times.


Mardom Mazloom

It's a basic assumption in Machine Learning

by Mardom Mazloom on

Les points de vus récurrents mais pas complétement identiques sont porteurs d'information. C'est une hypothèse qui est utilisée en apprentissage machine (Machine Learning) et, d'après ce principe, des modèles statistiques sont conçus pour apprendre dans les environnements multi-vues où une même information est représentée sous différentes formes (texte, son, image).

 

Donc la question est pourquoi pas nous les humains, ne serions pas nous capable d'apprendre avec des points de vus récurrents, sommes nous plus bêtes que les machines d'après vous?


Azadeh Azad

Analyses? You must be kidding

by Azadeh Azad on

The whole point of my comment was to bring to Hossein's attention that he does NOT analyse political situations. He regurgitates the news of the day or the week.

To ask someone why he writes what even a 10 year-old is thinking, given the huge amount of the media coverage on Iran and the Middle-East does not mean objecting to his freedom of expression. It simply means that his expression is useless, even when Mardom Mazloom enjoys it :-).

Si vous avez le même point de vue que certains gens, alors comment pourriez-vous "apprendre" quelque chose de nouveau en lisant ce que ces gens disent? :-)


Mardom Mazloom

Azadeh khanoom

by Mardom Mazloom on

We hopefully live in a free world where people can write what they have to say. You also have the freedom to not read them! Personally, I do enjoy Mr. Bagherzadeh's analyses though I'm not surprised by what he says.

C'est très instructive de lire les points de vu des gens, même si vous êtes d'accord avec ce qu'ils disent, voyez-vous?


Azadeh Azad

Hossein, what's the point of writing the obvious?

by Azadeh Azad on

There is not a single new thought, assessment or analysis in this write-up. Everybody knows about everything you have written here and in other places. What's the point of these useless "articles"? Who cares that you told your wife "I smell war", while she was obviously doing the household chores for her chauvinistic master to give you plenty of time to add to your "body of useless work"?

The inconsistent publisher keeps brining your useless stuff from Iran Emrooz, while he has insisted that the articles should not have been published elsewhere! Oh, well!


Mashala

مآمور

Mashala


Hope you are right.

You have been wearing Omega watch for a long time.  Can I ask, why do you write that every time?


مآمور

این نقشه ایراد دارد

مآمور


 اراک ، اصفهان نزدیک مرز عراق نیستن!! چیزی نیست به غیر از یک نوشته تبلیغاتی و ترساندن ایران!!

I wear an Omega watch


Mashala

بنده هم به همین

Mashala


بنده هم به همین شک افتادم و به ان اشاره کردم. چرا که اخیرآ اتفاق خاصی بین ایران و کانادا نیفتاده بود. البته این برای تعدادی از ایرانیان که شب و روز در این سایت و نقاط دیگر شیپور جنگ میزنند خبرخوشیست. اما بنده یقین دارم این خوشی با نابودیِ اسراییل به یأس تبدیل خواهد شد.  بنده فقط نگرانیم از این است که نکند خدایی نکرده ال قائده به صنایع نفتی عربستان صدمه های زیادی وارد کنند و این مشکلی ایجاد کند.  دوست دارم نظر شما که یک متخصص واقعی هستید بدونم. اگر چه شما هم جناب باقر و بی قر زاده همچنین از شیپورزنان بوده اید. نکته جالب اینجاست که این زاینیستهای احمق فکرکردند با درست کردن یک فیلم مسخره مسلمانها رو به شورش انداخته و چون خود نیرویی در کشورهای اشغالی ندارد. نیروهای نِی تو رو کشته یا به خطر انداخته و امریکا را به جنگ بفرستند. قافل ازاینکه ممکن است یک بیلیون و نیم مسلمان رو متحد کنند و ایران میتواند ازاین حرکت بر ضد اسرایل استفاده کنه البته اگردرست سرمایه گذری کنه. ارادتمند. مَشتی


default

نتن يابو چه ميخواهد ز جان ملت ايران

ahosseini


نتن يابو چه ميخواهد ز جان ملت ايران 

عجب حيوان بدخويى

تو گويى قصد اين دارد

كه ايران را

به ياراى

دو صد مزدور

در الحاق خود آرد

و از ایران فلسطینی دگر سازد

...

بله اين نابكاران قصد اين دارند

كه تا با حمله اى از سوى اسرائيل

تمام مردم ايران

به سوى احمدى

يا احمدى ديگرى ارند

و يا اينكه بساط شيخ برچينند و

مزدودان خود را روى كار آرند

بله اينان شعور مردم ما را

ضعيف و پست پندارند و

آنرا مسخره گيرند

و اينگونه

بنام مردم ايران

بقايايى

ز افراد چپ و راست و ميانه

دور هم آورده

با نامى مدرن و

واژه اى نو

تحت عنوان

سكولار و ترقى خواه

بما ايرانيان تحميل بنمايند

...

همه دانند

ايران را

كسى قيم نمى باشد

كه ما ايرانيان

خود سر نوشت خويش را

در صحنه هاى عينى

رزم و نبردخويش

مى سازيم

وما در هر نهاد و مجمعى

آرا مردم را

اساس كار بگذاريم

و ايرانى مدرن و نو بپا سازيم 

<<<<<<<<<< 

 

Believe in a democracy that leaders and representatives are controlled by members at all times.