از شاهزاده رضا پهلوی تا ظهور مهدی موعود

کلید نجات ما در مشارکت همه ماست


Share/Save/Bookmark

از شاهزاده رضا پهلوی تا ظهور مهدی موعود
by LawdanBazargan
13-Oct-2012
 

در افسانه های کودکان مانند "سیندرلا" ، "زیبای خفته"، "سفید برفی" و ... همیشه شاهزاده ای سوار بر اسب سفید آمده و "دختر جوان دربند" را نجات داده، و پس از آن، تا ابد با هم، در خوشی و خرمی زندگی می کنند. نکته کلیدی در همه این داستانها، ناتوانی و درماندگی افراد داستان است که یا خوابند، یا طلسم شده و قدرت انجام کاری را ندارند. آنان نیازمند یک "ناجی افسانه ای" هستند که یک تنه، مشکلات را کنار زده، دیوها و اژدها ها را از بین برده، راه های صعب العبور را طی کرده، اسیران را آزاد کرده و شادی و شادکامی را، برای همه به ارمغان بیاورد.

متاسفانه ما ایرانی ها این داستانها را باور کرده و قرنها است که همه نشسته ایم به انتظار یک "ناجی افسانه ای"، یک "شاهزاده سوار بر اسب سفید"، یک "امام زمان ته چاه"، یک "قدر قدرت" که بیاید و شر دولت های استبدادی را از سر ما کنده، و ما را به آزادی و دموکراسی رهنمون شود. ما هم در کناری بایستیم و زیر پایش گل بریزیم، برایش کف بزنیم، هورا بکشیم و یا دعاهای خیر خودمان را بدرقه راهش کنیم. وقتی که به رسانه ها و سایت های هواداران شاهزاده رضا پهلوی سر می زنی، همه صحبت ها این است که "تنها راه نجات ما استفاده از چهره کاریزماتیک شاهزاده و جلو انداختن او است." یا اینکه "چه کسی از شاهزاده بهتر؟ ایشان چند تا زبان صحبت می کنند، خلبان هستند و همه ایشان را می شناسند." و یا "شاهزاده رضا پهلوی، سرمایه ملی ما هستند." به رسانه های اصلاح طلبان که می روی، همه صحبت ها این است که "اگر آقای هاشمی رفسنجانی وارد گود بشود، ما از این بحران بیرون خواهیم رفت."، "کافی است که مدیریت کشور را بدهیم به دست همان عزیزانی که در طول ۸ سال جنگ تحمیلی، کشور را مدیریت کردند، همه مشکلات حل است."، "اگر آقای خاتمی، بزرگان کشور را دور هم جمع کند، راه حلی برای مقابله با تحریم ها پیدا خواهد کرد."، و البته نباید "یا حسین، میر حسین" ی ها را فراموش کرد. آنها هم می گویند که " گره کار ما فقط به دست آقایان موسوی و کروبی باز خواهد شد." سازمان مجاهدین هم تقریبا ۲۰ سال پیش "از طرف شورای ملی مقاومت، خانم مریم رجوی را بعنوان رئیس جمهور دوران انتقال بعد از سقوط جمهوری اسلامی برگزیده" و در طول این سالها هم هرگز به فکر رای گیری و یا نظر خواهی از دیگران، در باره این انتخاب نیفتاده است. عده کثیری از ایرانیان هم، که نه سلطنت طلب هستند، نه اصلاح طلب، و نه مجاهد، کاسه چه کنم، چه کنم، به دست گرفته اند و همیشه سوالشان این است که چه کسی می تواند ما را نجات بدهد؟

کلید نجات ما در مشارکت همه ما در مسائل سیاسی و اجتماعی کشورمان است. تا وقتی که منتظر یک "ناجی افسانه ای" هستیم، وضعیت ما به همین منوال است. به سال ۵۷ فکر کنید. می گفتیم، "دیو چو بیرون رود، فرشته در آید". فرشته ای که عکسش را در ماه دیده بودیم، چنان دماری از ما در آورد، که اکنون، عده ای از ما به دنبال خاندان همان دیو افتاده ایم. آزادی، دموکراسی و حقوق بشر را "افراد" برای ما به ارمغان نمی آورند، بلکه نتیجه فعالیت "مردم" کشورها است. ما باید از کنار گود بلند شده و همه گی به داخل آن وارد شده و وظیفه شهروندی و میهن پرستی خود را انجام بدهیم. باید فعالیت کنیم، بخوانیم، بنویسیم، مطالب دیگران را نقد و بررسی کنیم. نهاد های مدنی و رسانه های مستقل ایجاد کنیم. احساس مسئولیت کرده و از فعالان سیاسی حمایت کنیم. سیاست مداران را پاسخگو کنیم. اجازه ندهیم که عده ای، برای ما ادای "روشنفکر" و "نخبه بودن" در بیاورند. نخبه گان ما باید بوسیله خود ما، و از میان خود ما انتخاب شده و برکشیده شوند. کسی که با "دکتر مصدق" سلام و علیک داشت، لزوما "نخبه و ملی" نیست. کسی که "پروفسور بود و یا دکترا" داشت، لزوما "آدم با سوادی" نیست، باید دید تخصص او چی است و آیا در زمینه تخصصی خود صحبت می کند تا نه؟ کسی که کتاب نوشت و مقاله منتشر کرد، لزوما "آدم فهمیده ای" نیست، باید دید محتوی کتاب ها و مقالات او چی است. کسی که زندان رفت و شکنجه شد، لزوما "آدم آزادی خواهی" نیست. باید اول دید افراد برای چه مبارزه می کنند؟ حرفشان چی است؟ چه خواسته هایی دارند؟ برای رسیدن به این خواسته ها چه اصولی را دنبال می کنند و چه اصولی را حاضرند زیر پا بگذراند؟

بعنوان مثال، آقای مهدی بازرگان از نوجوانی تا زمان مرگش در۸۷ ساله گی، سرگرم مبارزه بود. از او بیش از ۳۵۰ کتاب، مقاله و سخنرانی به جا مانده است. اما چه فایده؟ او همه زندگی خود را وقف ایجاد یک خلافت اسلامی، یک حکومت دینی و دخالت امور ماوراء الطبیعه، در زندگی انسانی و این جهانی کرد. فهرست بعضی از آثار او به این شرح است؛ "جن و انس، آموزش تعالیم دینی، آموزش قرآن، از خدا پرستی تا خود پرستی، اسلام جوان، اسلام مکتب مبارز و مولد، انتظارات مردم از مراجع، انسان وخدا، باد و باران در قرآن، بعثت و ایدئولوژی، بعثت و تکامل، پراگماتیسم در اسلام، تبلیغ پیامبر، خدا در اجتماع، خداپرستی و افکار روز، علی و اسلام، مسئله وحي، مطهرات در اسلام، نماز، یادداشتی از سفر حج، و ... چنین مردی، با چنین افکاری، جز "نظام جمهوری اسلامی ایران" چه ارمغانی می توانست برای ما داشته باشد؟

یکی از ستون های دین شیعه، باورمندی به امام غایب است. مطابق متون شیعه، امام دوازدهم از انظار غایب شده و در روز ظهور، سوار بر اسب و در رکاب یارانش آمده و کفار را کشته، و تا زین اسبش، دنیا را خون گرفته و پس از آن عدل و داد در همه جا برقرار خواهد شد. احمدی نژاد، که مانند بقیه رئیس جمهورهای قبلی نظام اسلامی ایران، در کمال بیکفایتی و بی لیاقتی، دردوران ۸ سال ریاست جمهوری اش موفق شد تورم را بطور سرسام آوری افزایش داده، همان اندکی را هم که از صنایع و کشاورزی کشور باقی مانده بود، به نابودی کشانده، و موج سرکوب و فشار بر مردم را بیشتر کند، در آخرین نطق خود در سازمان ملل از "آمدن مهدی" بشارت داد. او که کوچکترین طرح و برنامه ای برای مهار کردن تورم، مقابله با سقوط ارزش ریال در برابر دلار، تحریم ها و نغمه های جنگ ندارد، همه چیز را به ظهور حضرت مهدی حواله کرد. او گفت:

خداوند وعده داده است که مردی از جنس مهربانی، عاشق مردم و عدالت گستر مطلق و انسان کامل حضرت مهدی(عج) به همراه حضرت مسیح (ع) و صالحان میآید و با بهره گیری از ظرفیت های وجودی مردان و زنانِ شایسته همه ملت ها، جامعه بشری را در رسیدن به آرمانهای با شکوه و جاودانه اش راهبری خواهد کرد. ظهور منجی ... آغاز استقرار صلح و امنیت پایدار و زندگی واقعی است. آمدن او پایان ظلم، بداخلاقی، فقر و تبعیض و آغاز عدالت و عشق و همدلی است... مهدی موعود (عج) می آید تا بازدودن پرده های جهل، خرافه و تعصب و گشودن دروازههای علم و آگاهی، دنیایی سرشار از دانایی بر پا کند ... او می آید تا مهربانی و امید و آزادی و کرامت را به همه انسانها هدیه کند...

جالب اینجا است که کسی که از "ظهور امام ته چاه" بشارت می دهد، نظرش این است که "مهدی موعود" می آید تا " بازدودن پرده های جهل، خرافه و تعصب و گشودن دروازه های علم و آگاهی، دنیایی سرشار از دانایی بر پا کند". معلوم نیست که چرا "احمدی نژاد ها" از همین امروز جهل، خرافه و تعصب را بکنار نگذاشته و درک نمی کنند که "کسی از عالم غیب" نخواهد آمد.

زنده یاد "فروغ فرخزاد" در قسمتی از شعر "کسی که مثل هیچ کس نیست" می گوید:

من خواب دیده ام که کسی می آید...
کسی می آید
کسی دیگر
کسی بهتر
کسی که مثل هیچکس نیست، مثل پدر نیست...
مثل مادر نیست...
و صورتش
از صورت امام زمان هم روشنتر است...
و می تواند
تمام حرف های سخت کلاس سوم را
با چشم های بسته بخواند..
و می تواند از مغازه سید جواد
هر چقدر که لازم دارد جنس بگیرد...
کسی می آید
کسی که دلش با ماست، در نفسش با ماست
در صدایش با ماست
کسی که آمدنش را
نمی شود گرفت
و دستبند زد و به زندان انداخت...
کسی از باران، از صدای شرشر باران
از میان پچ و پچ گل های اطلسی
کسی که از آسمان توپخانه در شب آتش بازی می آید
و سفره را می اندازد
و نان را قسمت می کند
و پپسی را قسمت می کند
و باغ ملی را قسمت می کند...
و شربت سیاه سرفه را قسمت می کند
و نمره مریض خانه را قسمت می کند...
و هر چه را که باد کرده باشد قسمت می کند
و سهم مرا هم می دهد
من خواب دیده ام...

با همه احترام و علاقه ای که به "فروغ" عزیز و اشعارش دارم، باید بگویم که "کسی نخواهد آمد"، "کسی نمی آید" و "خواب دیدن با واقعیت ها" تفاوت دارد. هرکدام از ما، برای گرفتن سهم خود باید تلاش و کوشش کنیم و نه به امید ناجی افسانه ای باشیم، نه به امید شاهزاده ای سوار بر اسب سفید، نه به امید یک قدر قدرت، نه به امید امام زمان. باید نهاد های دموکراتیک تشکیل بدهیم، رسانه های مستقل وآزاد ایجاد کنیم، با دیگران وارد بحث و گفت و گو بشویم، از وسایل ارتباط جمعی عصر ارتباطات و اطلاعات برای نزدیکتر شدن به هم و جهان خارج استفاده کنیم، و اصول دموکراسی و حقوق بشر را در زندگی روزمره خود اجرا کنیم.

لادن بازرگان

اکتبر ۲۰۱۲

lawdanbazargan@gmail.com


Share/Save/Bookmark

more from LawdanBazargan
 
rrrezz

حرف حساب می

rrrezz


حرف حساب می زنید واقعا. تنها کاری که دیگران می توانند انجام دهند اینست که حق آدم را از او بگیرند نه اینکه حقی به آ دم بدهند.


Roozbeh_Gilani

حزب اللهیون و شاه اللهیون "چپ شناس"!!

Roozbeh_Gilani


نماینده شاه الله به کنار، چون ایشان حداقل سوادی دارند ومقداری  ادب و طنز! اون دهان دریده ۲۴ ساعته  بی‌ مخ مزدور سازمان اطلاعات و دوازده اسم قلابیش  رو برو  که برای چندر غاز  کارش شده که به این و اون بگه چپ، راست، وست قلابی. یکی‌ بهش بگه: مرتیکه، ضعیفه، تنها چیز قلابی اینجا ساعت امگات، ادعای مسلمانیت،  کارد عضویت حزب تودهت و جزئیات شناسنامه‌ات هست!


Demo

چپ پنج تن!

Demo


اگر به سنتی و حکمتی و چریکی دوتا چپ از قلم افتاده یعنی شیعه ای و قلابی را هم اضافه کنیم ٥ تن چپ کامل میشود که اگر با ٥ تن همنام خود از راست جمع شوند جمع معصومان چپ و راست جمع جمع میشود!


anglophile

چپ سنتی‌ جناب حسینی‌؟

anglophile


مثلا میفرمائید چپ چریکی یا چپ حکمتی تافته‌های جدا بافته هستند؟ گر‌ حکم شود که مست گیرند، در شهر هرانکه هست گیرند.


default

نازنین لادن - صد آفرین به این فکرخوب و این مقاله بسیار زیبا

ahosseini


اگر مردى بيا ايران و زن شو

بيا همچون زنان اين وطن شو

....

براستی چه کس یارای مقابله با این تفکر پویا,  این قلم و این بیان زیبا را دارد.

واقعا که لادن با جارویی نویسندگان غیر متعهد و چاپلوس را به ته زباله دان ریخت.

آنها که در ستایش از قهرمان پروری و  دیکتاتوری قلم فرسایی می کنند چه برای گفتن دارند.

ای کاش لادن در این مقاله به جریانات چپ سنتی نیز پرداخته بود. آنها نیز در تشیلات خود سیستم مافیایی یا پادشاهی دارند.و تافته جدا بافته ای نیستند.

 تنها امید  اپوزسیون خارج از مردم جنگنده های ناتو میباشد. 


در این باره

همه ايرانيان دانند

بنا بر هر دليل و هر بهانه

جنگ مزموم است

همه دانند

دهان توپ

دموكراسى نمى زايد

و از جنگنده هاى ناتو

در بالاى سر

در اسمان و بر فراز شهرها

حق بشر نازل نمى ايد

 

همه دانند

ايران را

كسى قيم نمى باشد

كه ما ايرانيان

خود سر نوشت خويش را

در صحنه هاى عينى

رزم و نبردخويش

مى سازيم

وما در هر نهاد و مجمعى

ارا مردم را

اساس كار بگذاريم

و ايرانى مدرن و نو بپا سازيم

 

Believe in a democracy that leaders and representatives are controlled by members at all times.


Demo

نمرهُ انشاء : صفر!

Demo


«هرکدام از ما، برای گرفتن سهم خود باید تلاش و کوشش کنیم و نه به امید ناجی افسانه ای باشیم، نه به امید شاهزاده ای سوار بر اسب سفید، نه به امید یک قدر قدرت، نه به امید امام زمان. باید نهاد های دموکراتیک تشکیل بدهیم، رسانه های مستقل وآزاد ایجاد کنیم، با دیگران وارد بحث و گفت و گو بشویم، از وسایل ارتباط جمعی عصر ارتباطات و اطلاعات برای نزدیکتر شدن به هم و جهان خارج استفاده کنیم، و اصول دموکراسی و حقوق بشر را در زندگی روزمره خود اجرا کنیم.»

چقدر زیبا و احساساتی واقعأ! نزدیک بود که این خاله با این خالاش گولمان بزند که یکعدفه شمائل رنگی و بزرگ خود اسب (قهوه ای و نه سفید!)، البته با عرض معذرت از اسب نجیب و زیبا، بالای انشاء شوکه مان کرد و گفتیم نکنه که یکدفعه مثل بابا بزرگ بازرگان این لادن جون هم در دنیای رویایی خود زندگی کرده و هدفش چیزی دگر باشد؟


default

.

by fate on

کدام شاهزاده؟ اگر به اعتبار پدر مرحومش این لقب را به او می‌دهید، همان
مقبوری که تمامی نوکرانش را زندانی کرد و خودش فراری شد، پس این پسر باید
طبق قانونی که وارث را ملزم به پرداخت دیون قبل از تصاحب ارثیه می‌کند،
جوابگو باشد. خانواده این پسر، مشتی گرگ تیر‌خورده هستند که تنها هدفشان
برقراری مجدد همان بساطیست که در تحلیل غایی مسئول اصلی‌ در بروز نابسامانی
امروزست. با احترام کامل می‌گویم: جمعش کنید این بساط مسخره را. ملت ایران
هرقدر که مستأصل باشد، ولی احمق نیست.


Fred

دست مریزاد

Fred


زدید وسط خال

 

دست مریزاد