رد پای ترور

انگیزه‌های قتل دکتر علی‌محمدی تنها با سیاست‌های جاری نظام حاکم هم‌آهنگی دارد


Share/Save/Bookmark

رد پای ترور
by Hossein Bagher Zadeh
13-Jan-2010
 

چند واقعیت مسلم است:

۱ - انفجاری که صبح امروز (سه شنبه) به قتل مسعود علی‌محمدی منجر شد یک ترور هدفمند بود. یعنی در این ترور شخص دکتر علی‌محمدی و نه کس دیگری هدف بوده است. موتور سیکلتی با مواد منفجره در کنار منزل او پارک شده بود و وقتی خودرو علی‌محمدی در کنار آن قرار می‌گیرد بلافاصله (و بنا به شواهد، با کنترل از راه دور) منفجر می‌شود.

۲- دکتر علی‌محمدی یک متخصص فیزیک و استاد دانشگاه بود. او یک چهره سیاسی یا فعال در صحنه سیاسی کشور نبود. کمتر کسی خارج از محیط-های دانشگاهی و تحقیقاتی فیزیک نام او را شنیده بود. به گفته سازمان انرژی اتمی ایران، او هیچ رابطه استخدامی با این سازمان نداشته است، و دوست و هم-کلاسی قدیمی او احمد شیرزاد می‌گوید که در عین این که او به عنوان یک فیزیک‌دان در مسایل هسته‌ای نیز صاحب‌نظر بوده است نمی‌توان او را «دانشمند هسته‌ای» نامید. یعنی که او در مسایل هسته‌ای ایران نقش عمده‌ای نداشته است.

۳ - دکتر علی‌محمدی در عین حال در صحنه سیاسی امروز ایران در جبهه «سبز» بوده است. نام او در فهرست ۴۲۰ نفر از استادان دانشگاه در حمایت از نامزدی میرحسین موسوی در انتخابات ۲۲ خرداد آمده است. علاوه بر آن، دکتر شیرزاد به عنوان یک دوست قدیمی و خانوادگی او از شرکت او در راه‌پیمایی عظیم ۲۵ خرداد همراه با دانشجویانش یاد می‌کند.

با توجه به این واقعیت‌ها، به روشنی ترور چنین شخصیتی نمی‌تواند هدف‌های سیاسی داشته باشد. او یک شخصیت سیاسی نبود که مخالفانش بخواهند به این صورت فعالیت او را خنثا کنند. نحوه ترور او نیز از یک پیچیدگی فنی و تدارکاتی بالایی حکایت می-کند که نشان دهنده یک کار حرفه-ای است. در ایران امروز نیروهای بسیار محدودی را می‌توان سراغ گرفت که از چنین توانایی برخوردار باشند. چه گروه‌هایی از این توانایی برخوردارند و مهم-تر از آن چه انگیزه‌هایی برای این کار می‌توانند داشته باشند؟ مظنونان و متهمان به این قتل را مرور کنیم:

۱ - سازمان‌های جاسوسی خارجی (انگلیسی، آمریکایی، و به خصوص اسراییلی). این سازمان‌ها البته به دلیل منابع زیادی که در اختیار دارند به انجام کارهایی از این قبیل توانایند. رژیم جمهوری اسلامی هم کمترین درنگی در متهم کردن آنان نداشته است. ولی چرا دکتر علی‌محمدی؟ اگر به خاطر ضربه زدن به فعالیت‌های هسته‌ای ایران بوده که نامبرده نقشی فعال در آن نداشته است. اگر این سازمان‌ها بخواهند با تدارکات و خطرهای زیادی که لازمه آن است دست به چنین ترورهایی بزنند چرا از بین ده‌ها متخصص هسته‌ای که در ایران فعالند فردی را هدف بگیرند که بود و نبود او تأثیری بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران نمی‌گذارد؟ مسلما این سازمان‌ها اگر بخواهند می‌توانند عناصر مهم‌تری را هدف قرار دهند تا نتیجه‌ای بگیرند. نسبت دادن این ترور به سازمان‌های جاسوسی خارجی تنها هواداران ساده لوح رژیم را می‌تواند قانع کند و پایه‌ای ندارد.

۲ - سازمان‌های مخالف رژیم که در عملیات مسلحانه و بمب‌گذاری تجربه داشته باشند و یا آن را مجاز بشمارند. رژیم مثلا از «منافقین» نام برده است. از سوی دیگر یک پایگاه مشکوک اینترنتی به نام «تکاوران تندر» مدعی شده که «انجمن پادشاهی ایران» مسئولیت این انفجار را به عهده گرفته است، و عوامل تبلیغاتی رژیم به سرعت این ادعا را پخش کرده‌اند. (البته پایگاه رسمی «انجمن پادشاهی ایران» این ادعا را شدیدا منکر شده و پایگاه «تکاوران تندر» را ساخته و پرداخته عوامل رژیم معرفی کرده است.) انگیزه‌های رژیم برای نسبت دادن این انفجار به سازمان مجاهدین خلق یا انجمن پادشاهی نیز روشن است. رژیم در حال تهیه مقدمات محاکمه تعدادی از دستگیرشدگان ماه‌های اخیر به اتهام عضویت یا هواداری این سازمان‌ها تحت عنوان محارب است و می‌تواند از این گونه اتهامات برای اعدام آنان بهره تبلیغاتی بگیرد.

ولی صرف نظر از این که یک سازمان مخالف حاکمیت جمهوری اسلامی بخواهد به چنین کاری دست بزند و امکانات فنی و تدارکاتی آن را هم داشته باشد سؤال اصلی باقی می‌ماند: چرا دکتر علی‌محمدی؟ رژیم البته تبلیغات زیادی به راه انداخته است که او را به تعبیر کیهان یک «استاد متعهد» معرفی کند، و اطلاعیه جعلی «تکاوران تندر» نیز از او به عنوان یک لباس شخصی حزب‌اللاهی نام برده است. ولی هیچ یک از این ادعاها از او شخصیتی نمی‌سازد که هدف چنین عملیات پیچیده‌ای قرار گیرد. علاوه بر این، همان طور که در بالا آمد، قربانی ترور در جبهه «سبز» بوده و اگر یک سازمان مخالف جمهوری اسلامی بخواهد به ترور متوسل شود چرا فرد نسبتا گمنامی (از نظر سیاسی) در این جبهه را هدف قرار دهد؟

۳ - و بالاخره عوامل رژیم جمهوری اسلامی. رژیم هم امکانات بی حد برای طرح ریزی و اجرای چنین ترور‌هایی دارد، هم در گذشته در داخل و خارج کشور به ترورهایی از این قبیل دست زده و هم به سادگی سعی بر آن داشته که این ترورها را به گروه‌های دیگر نسبت دهد. عوامل رژیم مذهبی ایران حتا از بمب‌گذاری در حرم امام هشتم شیعیان و صحنه‌سازی برای انتساب آن به مجاهدین خلق (که بعدا دروغ‌های آن فاش شد) ابا نداشته‌اند. از این رو، به لحاظ عملیاتی و تدارکاتی، عوامل رژیم بیش از هر نیروی داخلی یا خارجی امکان عملی و آمادگی ذهنی و ایدئولوژیک برای انجام چنین تروری را داشته و دارند. دریای خونی که رژیم جمهوری اسلامی در ۳۰ سال گذشته به راه انداخته و ترورهای بی‌شمار در داخل و خارج کشور حاکی از آن است که رژیم برای سر به نیست کردن افراد هیچ مانع اخلاقی یا مذهبی نمی‌شناسد و کشتن هر کسی را برای تثبیت قدرت خود مجاز می‌شمارد.

آن چه که می‌ماند انگیزه احتمالی رژیم از این قتل است. قبلا گفته شد که علی‌محمدی یک چهره سیاسی نبود که مانند قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای هدف قرار گرفته باشد. او هم‌چنین به مانند سید علی موسوی (پسر خواهر میرحسین موسوی) از نزدیکان یک چهره سیاسی مهم نبود که برای ارعاب و به عنوان اخطار به رهبر سیاسی قربانی ترور شود. دکتر علی‌محمدی یک چهره علمی و دانشگاهی بود و قتل او تنها به این خصوصیت او می‌تواند ارتباط داشته باشد. ولی چگونه می‌توان تصور کرد که رژیم جمهوری اسلامی کسی را به دلیل تخصص علمی و دانشگاهی او هدف قرار دهد؟ و آیا با انجام چنین تروری، رژیم می‌خواسته چه صدمه‌ای به چه توان بالفعل یا بالقوه‌ای بزند؟

برای پاسخ به این سؤال باید کمی بیشتر توانایی‌های دکتر علی‌محمدی در زمینه علوم هسته‌ای را بررسی کرد. روزنامه کیهان که بلافاصله ترور را به موساد نسبت داده مدعی شده که «او یکی از متخصصان برجسته فیزیک هسته‌ای و مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران بوده است». این ادعا البته غلّو آمیز به نظر می‌رسد. هم آقای شیرزاد دوست هم‌دوره دانشگاهی او تا سطح دکترا این ادعا را نمی‌پذیرد و هم سازمان انرژی اتمی رابطه استخدامی او با این سازمان را «قویا تکذیب» کرده است. جمع بین این ادعاهای به ظاهر متناقض در یک گزارش «اختصاصی جرس» آمده است. جرس می‌نویسد که علی‌محمدی «طی سنوات گذشته همکاری‌هایی در زمینه پروژه‌های دفاعی از جمله برنامه هسته‌ای ایران داشته است و احتمالا اطلاعات وسیعی از کیفیت این برنامه‌ها داشته است». یعنی که علی‌محمدی یک متخصص برجسته فیزیک هسته‌ای نبوده و در استخدام سازمان انرژی اتمی ایران نبوده، ولی همکاری‌هایی در فعالیت هسته‌ای ایران داشته و مهم‌تر از همه این که دارای «اطلاعات وسیعی» در این باره بوده است.

این خصوصیت، روشن می‌کند که چرا او ممکن است هدف ترور قرار گرفته باشد. اگر او در فعالیت‌های هسته‌ای نقش محوری داشت، ترور او می‌توانست هدف یک تشکیلات خارجی مانند موساد (سازمان جاسوسی اسراییل) قرار گیرد. ولی او وقتی دارای اطلاعات وسیع باشد هدف نیرویی قرار می‌گیرد که می‌خواهد این اطلاعات را کنترل کند، یعنی نگذارد این اطلاعات به دست «نامحرم» بیفتد. حضور علی‌محمدی در بین اصلاح طلبان جنبش سبز - نیرویی که رهبران آن به سرعت به محدوده «ناخودی» و «نامحرمی» رانده می‌شوند - انگیزه بزرگی در اختیار حاکمیت قرار می‌دهد که او را از میان بردارد. ولی گزارش‌هایی در ساعات پس از ترور او منتشر شده است حاکی از این که او برای گذراندن یک دوره یک ساله قصد سفر به خارج از کشور (و احتمالا سوئد) را داشته است. اگر این خبر درست باشد انگیزه‌های قوی‌تری برای ترور آقای علی‌محمدی مطرح می‌شود.

رژیم جمهوری اسلامی از افشای فعالیت‌های هسته‌ای خود به شدت نگران است. در چند سال اخیر تعدادی از متخصصان هسته‌ای رژیم از ایران گریخته و اسنادی از فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی را فاش کرده‌اند. اگر آقای علی‌محمدی قصد خروج از ایران را داشته است عوامل رژیم که مخالفان خود را مرتبا به وابستگی با عوامل جاسوسی غرب متهم می‌کنند به سادگی می‌توانند با توجه به گرایش سیاسی او نتیجه بگیرند که اطلاعات او در خارج کشور در معرض خطر است. کشتن افراد صرفا به دلیل این که اطلاعات دارند در محافل تروریستی امری عادی است. ۳۳ سال پیش، سازمان مجاهدین خلق ِ در حال دگردیسی به سازمان پیکار، محمد یقینی را که می‌خواست از ایران خارج شود تنها به دلیل این که اطلاعات داشت با یک گلوله از پشت سر کشتند. از رژیمی که سدها ترور و هزاران کشت و کشتار در کارنامه خود دارد و هر وسیله‌ای را در راه هدف مجاز می‌داند چه انتظار بهتری می‌توان داشت؟

ترور مسعود علی‌محمدی تمامی نشانه‌های یک عملیات هدفمند و سازمان یافته را در خود دارد. چنین عملیاتی در ایران بیش از همه از سازمان‌های نظامی و اطلاعاتی رژیم جمهوری اسلامی ساخته است. انگیزه‌های این قتل نیز تنها با سیاست‌های جاری نظام حاکم در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای هم‌آهنگی دارد. هیچ نیروی داخلی یا خارجی دیگری انگیزه کافی برای قتل فردی دانشگاهی با مشخصات مسعود علی‌محمدی را نداشته است. رژیم جمهوری اسلامی هم‌چنین در گذشته نشان داده که در راه اعمال سیاست‌های خود از هیچ جنایتی و از جمله ترور و قتل فروگذار نیست. رد پای سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی رژیم در قتل مسعود علی‌محمدی به روشنی دیده می‌شود و تا عکس آن ثابت نشده باید رژیم جمهوری اسلامی را مسئول قتل او دانست.

From: Iran Emrooz


Share/Save/Bookmark

Recently by Hossein Bagher ZadehCommentsDate
فقر فرهنگی نقد در اپوزیسیون
1
Dec 02, 2012
از ادعا تا عمل
5
Nov 21, 2012
انتخاب مجدد اوباما
3
Nov 15, 2012
more from Hossein Bagher Zadeh
 
vildemose

The way IR handled

by vildemose on

The way IR handled Ali_mohammadi's funeral and family tells all who commited the murder.

read accts of his funeral by one of his friends. (FARSI)

http://www.hammihannews.com/news/8527

We can just speculate from abroad: CIA, Mossad, MKO, Monarchist, etc. But his students, friends, family and coworkers who knew him personally know EXACTLY who did this.

What happens when your loved-one's murderer conducts his funeral?

http://www.hammihannews.com/news/8527


Darius Kadivar

FYI/Reza Pahlavi's Message Condemning Assassination (Jan 13th )

by Darius Kadivar on

From his secretariat dating from Jan 13th:

STATEMENT FROM THE SECRETARIAT OF REZA PAHLAVI OF IRAN REGARDING TODAY'S EVENTS IN TEHRAN, IRAN ( On Official Facebook Page)
  Wednesday, January 13, 2010 at 5:03am
  Today's bombing assassination in Tehran of a university professor leaves us all with many questions and increased concerns over the direction and militant environment that is engulfing our nation. There is no denying that the greatest perpetration of violence and crime against our citizenry is formally sanctioned by the regime's most senior decision makers. This must stop.

Having long been an advocate of a campaign of civil disobedience as the most effective method of defiance against the clerical regime, I condemn the act of violence today, including all individuals and or groups that are in anyway associated with its perpetration. I deeply regret this and all recent loss of life in Iran, and once again appeal to our nation's law enforcement bodies to side with their compatriots in defense of their safety, security and honor.

Reza Pahlavi

No Fear

Blinded by hate towards IR

by No Fear on

It has become a habbit to blame everything on IR. 

This mob mentality serves the likes of Bagherzadeh who knows how to satisfy this mob's desire to channel their frustration and anger towards IR.

To the mind of these people, politic  is simply a platform which consists of `` The Good Guys `` and ``The Bad Guys``. There are no other interpretation for them and this is how they are able to make sense of whats happening around them

If something happens and its to their liking, It must have been done by the good guys , or IR has done it to deceive people.

If something happens and they don`t like it, then that has been carried out by IR.

There you have it, Politic being simplified!  No need to finish that `politic for dummies`  book that is keeping you awake at night! What a joke!

Dr. Bagher Zadeh is a closeted conspiracy theory believer. You can see how this ideology is hidden behind any thread he posts.  Putting circumstantial news feeds and rumours next to each other and drawing to conclusion that IR is the one that pulled the trigger on one of our best academics who was involved with IRGC for 20 years ( Mohsen Rezaie claims ) is ridiculous!

The Conspiracy theory :  He had to be put down because he was planning to travel aboard and he knew too much about sensitive projects!

WOW ... excellent freaking analysis and a good reason to put him down!  Lets start rounding up all of our scientists and give them a one way ticket to heaven when they decide to travel!

You forgot to mention that his studies were contradictory to the velayate faghih doctorine and he was organizing the student movement for a second round of `good guys against bad guys in a demolition derby!

Now that makes more sense, doesn`t it, Atleast you have a more believable reason to wack the guy .....   keep up the good work!

 


شکافجو

امروز در ک و ن آل یهود عروسیه

شکافجو


 

Is it not curious that the same narrative is being repeated in unison across cooperate media moments after the event?

 

 

 


vildemose

If Mossad and CIA has the

by vildemose on

If Mossad and CIA have  the resources and access to explosive so readily available in Iran, I think they would have loved to   assassinate a much bigger fish than this guy. I'm sure they have the names of all scientists who are directly involved in nuclear research and operation and why would they only limit their assassinations to scientists if it's this easy to access explosive and the know-how?

 


vildemose

. Professor Ali-Mohammadi

by vildemose on

. Professor Ali-Mohammadi was not a signatory of the open letter by the 88 professors at Tehran University. They were faculty members of Faculty of Engineering; Professor Ali-Mohammad was a faculty member at Faculty of Sciences.

According to Dr. Sahimi, he was not a signatory. Read the rest of Dr. Sahimi's argment below:

 

A few points to ponder about

by Mammad on

Two sources, one in London and one in Tehran, have told me that Professor Ali-Mohammadi was going on a one-year sabbatical leave outside Iran. Did that knowledge contribute to his demise? I do not know. 

2. Professor Ali-Mohammadi was not a signatory of the open letter by the 88 professors at Tehran University. They were faculty members of Faculty of Engineering; Professor Ali-Mohammad was a faculty member at Faculty of Sciences.

3. In my view, the evidence points to the hardliners, or at least more rogue elements within the security/intelligence establishment. This would not be the first time that such elements commit such a crime.

4. Having said that, I believe that the probability that Professor Ali-Mohammadi was murdered by foreign intelligence is very small, but not zero, for the following reason:

Professor Ali-Mohammadi had visited the Synchrotron Radiation Center in Jordan as one of Iran's two representatives. Israel obviously monitors that center. The research at the center has to do with nuclear science. He was Iran's official representative. So, if he was killed by the hardliners, the visit could not be the reason.

At the same time the Mojahedin had identified him, mistakingly of course, as a major player in Iran's nuclear program. Therefore, Professor Ali-Mohammadi could be the victim of a colossal intelligence error on Israel's part. The probability is small, but not absolutely zero.

Q:

With all due respect, what do the hardliners gain by killing any innocent person? Nothing, except making people more determined, but they have killed at least 100 people over the past 7 months. So, your argument that, "what would they gain" is not valid.

Mammad

 http://iranian.com/main/2010/jan/masoud-ali-mohammadi#comment-256600

 


Omid Talebi

Unlikely

by Omid Talebi on

All of this is very unlikely and is only believed by those filled with so much hatred they can't see the truth anymore. The dr. wasn't a "supporter" of mousavi, before the elctions the mans name was put on some list as support. However, his friends and family say the man never involved in politics and never talked about it either. You think a man like that would put his name on such a list to begin with? If you're deranged enough you could make links between anything and anything.


mahmoudg

The Rex movie theatre

by mahmoudg on

When years after the revolution it was proven that the Rex Movie theatre bombing was the work of the same goons who were in the inner circle of the Ayatoilete Khomeini, what else can be expected of these Islamic murderers.

 


Maryam Hojjat

Excellent Analysis as usual!

by Maryam Hojjat on

There is no doubt this crime was done by IRI.  They are expert in this type of crime & others as well.  Qouds has detonated many such bombs in Iraq & Afganestan which have cost lives of so many innocent people..  


Onlyiran

I also raised the same points in a brief comment here

by Onlyiran on

on another thread. Here's a copy of the comment:

by Onlyiran on Wed Jan 13, 2010 09:39 AM PST

Even Leverette's statement supports the theory that the IRI was behind this assassination. If you listen to him talk on Worldfocus (see link provided by Vildemose below), you will hear him say (toward the end of the interview) that killing this professor will have a very marginal effect on IRI's nuclear program. So the question that one should ask oneself is this: why would a foreign country go through all this trouble to kill this guy, with a bomb, in broad daylight, when doing so would only have a negligible effect on the nuclear program? A simple cost / benefit analysis will result in a decision not to go forward with the plan.

On the other hand, the benefits for the IRI would be immense. They get rid of a scientist who is sympathetic to the opposition (and probably knew something about their program that he could expose) and at the same time get the justification that they need to crack down harder on the protesters and create a "security atmosphere". Lastly, the fact that they came out immediately and accused the usuals suspects, without any investigation, and cleaned up the "crime scene", again immediately, are tell tale signs of a well orchestrated, previously planned operation.

The overwhelming evidence points the finger at the IRI.


Anonymouse

Good points. Few years ago the IRGC high command was killed2

by Anonymouse on

In an airplane accident.  I remember reading an article that Israel once realized IRGC high command could be killed so easily it sparked an idea for them that this may be the wave of the future.

That may be the article and thought the regime was trying to pursue and blame in this case.  Here's the news about the plane crash of IRGC commanders including a high command intelligence chief!

http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/4594104.stm

This is another fraud like the election fraud. 

Everything is sacred.


Onlyiran

Photo of Known Lebanese Hezbollah member at the explosion site

by Onlyiran on

Here it is:

 http://img69.imageshack.us/img69/8425/48810220901l600.jpg

 

Now you know who he is.  The picture on the bottom is of the same Hezbollah member at a Mousavi campaign office that was raided and closed back in June. 


MeyBokhor_Manbarbesuzan

IRI is so stupid and you are all so clever

by MeyBokhor_Manbarbesuzan on

And of course the West is not at all interested in fermenting unrest and escalating the current popular uprising to a bloody civil war instead of letting it to develope along a rational national movement.


divaneh

Other IRI objectives

by divaneh on

Thanks Mr Bagherzadeh for your excellent analysis. I believe there are other objectives that are also followed by the regime in this assassination.

- Larijani has used this subject to call for everyone to unite behind rahbar in the face of enemies who want to deprive Iran of its rightful technological research. i.e. no more descent.

- As early as a week or so ago, the university lecturers wrote an open letter (I believe to Rahbar) and complained about the violence inflicted on the students. This sends a message to those who dare speak.

And of course it will be used as you have suggested as an excuse to inflict more violence on those opposing the regime.


Jahanshah Javid

Excellent leads

by Jahanshah Javid on

Thank you for pointing out the facts and possible leads. I too agree that the most likely culprit is the Islamic Republic.

The victim was not involved in the regime's nuclear activities and had publicly supported Mousavi for president.

Also the alleged claim of responsibility by a monarchist group with no previous history sounds like something that the regime would fabricate in order to vilify the opposition. (Why would these so-called monarchist terrorists assassinate a professor and not key officials of the regime?)

Another hideous, sinister crime added to the thick file of the Islamic Republic.