قضیه صابری

تأثیرپذیری رژیم از فشارهای آمریكا


Share/Save/Bookmark

قضیه صابری
by Hossein Bagher Zadeh
13-May-2009
 

دستگیری و محاكمه و محكومیت ركسانا صابری البته برای خود او و خانواده و دوستانش بسیار دردناك بود، و آزادی او باید همه آنان و انسان‌های آزاده و مدافع حقوق بشر را خوشحال كرده باشد. ولی در یك دید وسیع‌تر، صابری از خوشبخت‌ترین قربانیان نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران بشمار می‌رود. او چندماهی را بیشتر در زندان نگذراند، از حمایت وسیعی در داخل و خارج كشور برخوردار شد، از زندان زنده و سالم به درآمد، و گفته شده كه اگر بخواهد می‌تواند به زودی از ایران خارج شود. در برابر، ده‌ها نویسنده و روزنامه‌نگار و فعال سیاسی و حقوق بشری به اتهاماتی به مراتب سبكتر از «جاسوسی» محكومیت‌های سنگین خود را در زندان یا تبعید می‌گذرانند، ممنوع الخروج شده‌اند و یا مورد تعقیب قرار دارند. از زندانیان عادی بی‌نام و نشان سخنی نمی‌گوییم كه چه بر سر آنان می‌رود یا از كسانی‌ كه زنده به زندان می‌افتند و بعد جسد آنان را تحویل خانواده‌هایشان می‌دهند، و یا از شكنجه و اعدامی كه در مورد برخی از زندانیان سیاسی و یا كثیری‌ از زندانیان عادی، به شمول كودكان، اعمال می‌شود. ركسانا صابری خوش‌بخت بود، چرا كه او گذرنامه آمریكایی (نیز) داشت و مورد حمایت مقامات آمریكا - این «دشمن» دیرینه جمهوری اسلامی - قرار گرفته بود.

گذرنامه آمریكایی صابری هم باعث دردسر او شده بود و هم به رهایی او كمك كرد. در كشمكش جناح‌های حاكم بر ایران، رابطه با آمریكا همواره یك میدان رقابت بوده است. مخالفان رابطه با آمریكا كه برای این امر سرمایه زیادی مصرف كرده‌اند هر زمان كه این مسئله مطرح می‌شود در صدد بر می‌آیند كه با یك اقدام كودتاگرانه تلاش‌های جناح مخالف را خنثا كنند. در این اقدام، گروگان‌گیری حربه مؤثری است، و كسانی كه گذرنامه آمریكایی داشته باشند بسیار به درد این كار می‌خورند. مهم نیست كه دارنده گذرنامه كه باشد و یا طرف چند در سد ایرانی باشد و چند درسد آمریكایی. فقط كافی است به قول انگلیسی‌ها كسی «در زمانی بد در محل بدی» قرار گرفته باشد. در این صورت قرعه به نام او می‌خورد و به صورت مهره‌ای به كار می‌آید. این فرد می‌تواند یك روز هاله اسفندیاری باشد یا كیان تاجبخش و یك روز هم ركسانا صابری. چیزی هم به نام قوه قضائیه وجود دارد كه كارها را راست و ریست می‌كند و یك اتهام مناسب را به طرف می‌چسباند. بهترین و ساده‌ترین اتهام‌ها البته «جاسوسی» است كه هم سنگین است و می‌توان هر مجازاتی تا حد مرگ را برای آن در نظر گرفت؛ هم می‌توان به بهانه امنیت ملی دادگاه آن را در خفا و محرمانه برگزار كرد؛ و هم به راحتی می‌توان آن را به هر آدم دو ملیتی كه بین ایران و غرب رفت و آمد می‌كند چسباند، به خصوص اگر طرف روزنامه‌نگار باشد. ملیت آمریكایی هم كه بهترین ملیت‌ها برای این كار است.

از این رو تردید نباید كرد كه گذرنامه آمریكایی كار به دست ركسانا صابری داده و محكومیت هشت ساله اولیه او را رقم زده است. ولی همین گذرنامه هم بالاخره او را نجات داد. و الا چگونه می‌شد انتظار داشت كسی كه به اتهام جاسوسی چنان محكومیت سنگینی را گرفته است به این سرعت از زندان آزاد شود؟ دوره ۳۰ ساله جمهوری اسلامی پر است از افرادی كه به دلیل گذرنامه خارجی خود یا ارتباط با خارج با برچسب‌های جاسوسی و مانند آن گروگان گرفته شده‌اند و بعد از مدتی به صورت نامنتظره آزاد شده‌اند، ولی نه به این سرعت. گروگان‌های آمریكایی كه ۴۴۴ روز در اسارت به سر می‌بردند معروف‌ترین آن‌ها بشمار می‌روند. ولی نمونه‌های دیگر هم كم نیست. در نیمه دهه ۱۳۶۰ راجر كوپر بازرگان انگلیسی به اتهام جاسوسی دستگیر شد و به اعدام به اضافه ده سال زندان محكوم گردید. ولی‌ پس از پنج سال در یك اقدام ناگهانی او را به فرودگاه تهران بردند و با هواپیما به انگلستان بازگرداندند. حتا تازه‌ترین نمونه‌ها از هاله اسفندیاری گرفته تا برادران علایی، یا به زندان‌های سنگین محكوم نشدند و یا اگر محكوم شدند فشارهای داخلی و خارجی نتوانست آن‌ها را به سرعت آزاد كند. مورد صابری از این نظر یك استثنای چشمگیر است - و این استثنا را باید علاوه بر گذرنامه آمریكایی او مرهون این دانست كه او در «زمان خوبی» دستگیر شده بود.

این «زمان خوب» به تحولات آمریكا در رابطه با ایران بر می‌گردد. آقای اوباما مصمم است كه با جمهوری اسلامی ایران گفتگو كند و پیام خود را صریحا به مقامات ایران رسانده است. جمهوری اسلامی كه انتظار این تغییر سریع و ناگهانی در رهبری آمریكا را نداشته در سیاست خارجی‌ خود دچار سردرگمی شده است، و دقیقا نمی‌داند در برابر این شرایط جدید چه موضعی را اتخاذ كند. از این رو به نعل و به میخ می‌زند و علایم متضادی را به آمریكا می‌فرستد. سیاست روشن اوباما در تقابل با سیاست مشوش جمهوری اسلامی برد تبلیغاتی زیادی برای آقای اوباما نه فقط در آمریكا و غرب و بلكه حتا در ایران داشته است. این برد تبلیغاتی به تدریج اقتدار معنوی جمهوری اسلامی را به خصوص در باره كیفیت رابطه با آمریكا در بین مردم ایران تضعیف كرده است. اكنون تقریبا همه نامزدهای اصلی ریاست جمهوری از برقراری رابطه با آمریكا سخن می‌گویند و شعارهای مرگ بر آمریكا به سرعت رنگ می‌بازند. رهبر جمهوری اسلامی در رجزخوانی‌های خود علیه آمریكا روز به روز تنهاتر می‌شود. این وضعیت یعنی كه به رغم فقدان رابطه سیاسی و سنت آمریكاستیزی در جمهوری اسلامی، نفوذ سیاسی آمریكا در ایران به تدریج بیشتر می‌شود. و نتیجه این كه اگر دیروز حمایت‌های جورج بوش از مخالفان و ناراضیان رژیم ایران وضع آنان را در جمهوری اسلامی سخت‌تر می‌كرد، امروز حمایت‌های مشابه باراك اوباما برآیند كاملا دیگری دارد.

مقامات جمهوری اسلامی البته ادعا می‌كنند كه به اظهارات مقامات خارجی و به خصوص مقامات آمریكایی وقعی‌ نمی‌گذارند و آن‌ها را به عنوان دخالت در امور داخلی كشور محكوم می‌كنند. آنان هم‌چنین ادعا كرده‌اند كه قوه قضائیه در ایران استقلال دارد و نمی‌توان از طریق فشارهای سیاسی روی آن تأثیر گذارد. آن چه كه در رابطه با خانم صابری روی داد البته بر هر دو این مدعاها خط بطلان كشید. آنان در واقع با سرعتی كه در حل و فصل این گره خود زده از خود نشان دادند هم تأثیر فشارهای خارجی را، به خصوص از سوی آمریكه، به نمایش گذاشتند و هم سیاست‌زدگی قوه قضائیه را برای همگان برملا كردند. به خصوص كسانی كه طرح ربودن خانم صابری را برای پیش‌برد مقاصد خود به اجرا گذاشته بودند مجبور شدند به این فشارها تن دهند و آزادی او سریع او را بپذیرند. این امر در آستانه یك رأی‌گیری مهم برای جمهوری اسلامی نیز صورت می‌گرفت و تاكتیك‌هایی از این قبیل بالقوه می‌توانست دست نامزدهای مخالف رابطه با آمریكا را تقویت كند. ولی آزادی سریع صابری نشان داد كه این تاكتیك موفقیت چندانی نداشته است و بلكه ممكن است نتیجه كاملا به عكس عمل كند.

به این ترتیب، اقدام كودتاگرانه مخالفان رابطه با آمریكا در گروگان‌گیری ركسانا صابری، به رغم نمایش قدرت خود در محكوم كردن او به هشت سال زندان، به صورت مفتضحانه‌ای شكست خورده است، و اینان به سرعت مجبور به عقب‌نشینی شده‌اند. اینان در این عقب‌نشینی البته هزینه سنگینی نیز از جیب نظام خود پرداخته‌اند، به این معنا كه فساد و پوشالی بودن قوه قضائیه ایران را برای جهانیان برملا كرده‌اند. جاسوسی اتهام كوچكی نیست (در قوانین ایران برای آن مجازات اعدام پیش بینی شده و افراد زیادی تا به حال به این اتهام اعدام شده‌اند). در مورد خانم صابری هم ظاهرا اتهام و شواهد آن چنان قوی بوده كه او را به هشت سال زندان محكوم كرده‌اند. از این رو چگونه می‌شود كه در فاصله كوتاهی كه اتفاقا هم‌زمان با اعتراضات بین‌المللی و به خصوص از سوی آمریكا بوده این محكومیت به زندان دوساله تعلیقی تبدیل می‌شود و بلافاصله خانم صابری به آغوش خانواده خود باز می‌گردد؟ آیا مرتكبان این طرح بدیع و دستگاه عریض و طویل قوه قضائیه به این اندیشیده بودند كه ممكن است مجبور شوند به این فضاحت عقب‌نشینی كنند، و در این صورت برای پاسخ‌گویی به افكار جهانی چه سخنی‌ می‌توانند داشته باشند؟ و یا قدرت چنان ارزش مطلقی دارد كه می‌توان هر چیزی و حتا پته نظام خود را در صحنه جهانی به خاطر آن بر روی آب انداخت؟

در هر صورت، آن چه كه مردم ایران در مورد جمهوری اسلامی و به خصوص قوه قضائیه آن می‌دانند اكنون برای جهانیان نیز تا حد زیادی روشن شده است: كه قوه قضائیه این نظام یك نهاد كاملا سیاسی و سیاست‌زده است و احكام صادره از آن اعتبار قضایی‌ زیادی ندارد. علاوه بر این، جمهوری اسلامی به رغم ادعاهای غلاظ و شداد خود به جهانیان نشان داده است كه شدیدا از فشارهای خارجی و به خصوص «دشمن» دیرین خود آمریكا تأثیر می‌پذیرد و در زیر این فشارها قد خم می‌كند. سرعت آزادی صابری نشانه بارزی از شدت این تأثیرپذیری است. واقعه دستگیری و محكومیت، و بعدا آزادی نامنتظره خانم صابری در بعد شخصی‌ آن یك درام تلخ و اسفناك بوده است، ولی در بعد سیاسی آن بیانگر یك تحول عظیم در رابطه جمهوری اسلامی ایران با آمریكا بشمار می‌رود. امروز گرچه با رفع خطر حمله نظامی آمریكا نفوذ این كشور بر جمهوری اسلامی از طریق قدرت نظامی منتفی شده است، ولی نفوذ سیاسی آن بر این نظام بیش از هر زمان دیگر به چشم می‌خورد. جمهوری اسلامی در برابر تعرض سیاسی‌ حكومت اوباما به شدت در حال عقب‌نشینی است و روز به روز در برابر فشارهای سیاسی آمریكا ضربه‌پذیرتر می‌شود... From: Iran Emrooz


Share/Save/Bookmark

Recently by Hossein Bagher ZadehCommentsDate
فقر فرهنگی نقد در اپوزیسیون
1
Dec 02, 2012
از ادعا تا عمل
5
Nov 21, 2012
انتخاب مجدد اوباما
3
Nov 15, 2012
more from Hossein Bagher Zadeh
 
default

نمی دونم چی بگم

Shahla R. (not verified)


نمی دونم چی بگم اگه گناهکار بود چرا آزاد کردین و اگه بی گناه بود چرا دستگیرش کردین و این همه سرو صدا کردین


default

Roxana left Iran; the hell with mullahs

by Relieved (not verified) on


default

Whatever the reason, It

by Dariush (not verified) on

Whatever the reason, It turned out to be a blessing for her. This will make her a multi millionaire soon. This is good opportunity to negotiate and release other political prisoners.


capt_ayhab

disagree

by capt_ayhab on

I categorically disagree with the analysis set forth by Mr. Bagher Zadeh.

Saberi's deal had nothing to do with her alleged guilt or innocence, It was an ugly political game that was played with both sides. I am even willing to go as far as claiming that they may have preplanned everything.

USA needed to show that it can influence some elements in IR, and IR needed to demonstrate that they resemble human beings. 

One thing that puzzles me thought, I strongly believe[can't prove it though] that there might be a relation between summery execution of Delara Darabi, despite the stay of execution, and appeal hearing for Roxana Saberi.

Both these cases have captured international out cry from all around, at the same time no attention being given to people who are still being held without any crimes committed. If in fact Saberi was a spy, then no way no how IR would have release her. Even the first sentence of 8 years sounds to be way too light for such a grave alleged crime, when considering that people are executed for no crimes what so ever, case example gays and Baha'is. Even USA with all its alleged fair judicial system, would have sentenced a spy for lot more than 8 years.

With so many states in US abolishing death sentence, US can and has sentenced spies to death. One case that comes to mind is case of master sergeant Brian Regan.

In August 2001, Regan was arrested by the FBI at Dulles International Airport in Washington, preparing to board a flight to Zurich in Switzerland.
He was carrying classified documents and contact information for Iraqi, Libyan, and Chinese embassies in Switzerland. His trial began in January 2003, and prosecutors sought the death penalty (the first time it would have been used for espionage since Julius and Ethel Rosenberg were executed by electric chair in 1953). The following month, he was
found guilty on three counts of attempted espionage, but the jury declined to impose the death penalty. Instead, he was sentenced to life imprisonment without parole in March of that year.

http://en.wikipedia.org/wiki/Brian_Patrick_Regan

Regards

 

-YT


Manoucher Avaznia

شاهرخ عزیز؛

Manoucher Avaznia


بدون اینکه منکر مبادلات پشت پرده دولت ها بشوم، عرض می کنم که پولی را که می فرمایید دولت ایران از زمان محمد رضا پهلوی در امریکا داشت که بیشتر صرف خرید های تسلیحاتی می شد و مبلغ آن سیزده میلیارد دلاراعلام شده بود و دولت کارتر در جریان بحران گروگانگیری آن را بلوکه کرده بود.


default

Areyo Barzan

by Meehan (not verified) on

Dear Areyo Barzan,

You said "If she was really a spy, and she had some secret documents with her. Documents which could have compromised our national security, then........"

What national security are you talking about? The Islamic regime is anti Iranian nation. it is a terrorist regime that hates Iran and iranians. They hate the name nation and changed that to " Ommat-e Eslam". They even changed the name of our national parliament( majeles-e shoray-e melli) to the Islamic parliament( majles-e shoraye eslamy) after the Islamic revolution. How could anyone say spying against these Jihadist terrorist criminals can geopardize our national security?


Manoucher Avaznia

حامد جان؛

Manoucher Avaznia


اگر آقای باقرزاده اعتقادی به درستی تحلیل خود داشت، پیش از اینکه مرکب نوشته اش خشک شود با یک گذرنامه ی امریکایی در فرودگاه مهرآباد از هواپیما پیاده می شد.  حالا، ایشان تصمیم گرفتند "اندر فواید گذرنامه ی امریکایی" قلمی بفرسایند.  شما چرا جدی گرفتی؟  بگذریم که خانم صابری مانند خانم کاظمی با گذرنامه ی ایرانی به ایران سفر کرده بود و جمهوری اسلامی شهروندی ثانوی را مانند بسیاری از کشورها نمی پذیرد.


default

To Ms Roxana Saberi

by Meehan (not verified) on

Ms Saberi,
I hope you will read this. First of all congratulate you on your release from the Islamic Prison. You spend 6 years of your life in Iran, thinking that you are dealing with a normal country where you can study about peoples culture and write a book. Now you see that you were wrong. I believe that unfortuanately many Iraninans still have a sheep like mentality that need to be herded. Look at some of Iranians who actually believe that you were a spy.Look at millions of people who still vote for the so called presidential elections and other non-sense elections. Look at all the people who revolted in 1979 and actually voted for the "Islamic Republic"(a theocracy) that is still terrorizing them and has been a leader in international Islamic terrorism . You yourself being half Iranian posed for a picture with Khatami under which many students and political figures were executed(Not to mention stoning of women who comitted adultry) I think that the Islamic terrorist regime in Iran is the best that Iran can produce and there will never be an improvement( not in the near future). All this things about past glory that some of us talk and brag aboutabout is all history .Shame on a culture that has to look back for glory but not today.


default

When the Criminals run our country (Iran)

by Shahrokh T (not verified) on

Friends,
One thing that we need to understand is the people from the leaders down to a simple police force are all criminals. When you pay them, you get out of their jail. The criminals got paid by Carter for $9B to free The American hostages, based on the conversation that Carter had with BBC recently. The same reports showed that many hostages on other places got free with the money that Americans and others paid them. If you have a close relationship with Obama and/or Ms. Clinton, please ask them how much they have paid to free Ms. Sabari.
The poor Iranians whom do not have a passport of other countries are in trouble. I recall, when I was arrested in 1980 by IRI, in Tehran. The head of Eshrat Abad Komite (Akhond Bokai) told me that he will make sure, I never ever get out of Evin alive. Back then I had $1000.00 with me. Later on, some how, I was released from prison. When I went to dadgostari to claim my $1000.00, it was gone so as my papers and documents.


Hamed

Mr. Bagher Zadeh

by Hamed on

جمهوری اسلامی به رغم ادعاهای غلاظ و شداد خود به جهانیان نشان داده است كه شدیدا از فشارهای خارجی و به خصوص «دشمن» دیرین خود آمریكا تأثیر می‌پذیرد و در زیر این فشارها قد خم می‌كند

The above quote from Mr. Bagher Zadeh , in my opinion, is not accurate. Look at the nuclear technology aquisition and use controversy, there is no caving in to the western demands and compromise by Iran that i know of.  


default

Ahmadinejad will be out!

by Yek teer do neshaan (not verified) on

Roxanna Saberi was finally released to plese America, by the same token, Ahmadinejad will not be "s"elected to please America again.

These are parts of concessions Mullahs are giving to America, besides mullahs also want to show the world that in Iran there are real elections and real choices by people and since Ahmadinejad was unsuccessful in his first term and let people down, people elected someone else in his place as it happens in America and the rest of the demcratic world.


default

Same old shameless nonsense, same old shameless IRI apologists

by Areyo Barzan (not verified) on

Since you guys do not want to face the reality I just ask you one simple question : 

If she was really a spy, and she had some secret documents with her. Documents which could have compromised our national security, then what I would like to know is:

Who did actually give her those documents, who was her accomplice and what internal help did she get. 

She could not simply have walked into a government office and came out with some secret document. As we all know, now a days one can not even go into a Masjed in Iran just to use the toilet, without being searched both on the way in and on the way out. Unless you are implying that the security of our ministerial offices is actually less than that of an average toilet in the Masjed-e sare Mahal    :-))

So I ask you again, why didn‘t we hear any name of the accomplices. Why didn’t we even get a hint of the nature of information she was passing to the West

You guys are either so naive that you do not know the first thing about spying, or just like your leader you are so arrogant to regard the rest of us as immature children who believe any nonsensical fiction you through at them.

If you have even bothered to ever read any of the history surrounding conducts of agencies such as CIA and MI6, or even read memoirs of a few former spies, then you would know that these agencies are far more experienced and sophisticated, to use some one like Roxana as an spy or get her to carry the actual documents with her. As if we are living in the 19th century.

Haven’t you pepole ever heard of micro films and  hand held satellite transfer devices and other technologies which have made the need for carrying documents either physically or electronically with oneself redundant around 20 years ago?

Come on guys, you should have at least done some research before anticipating in such stupid phoney fictions. In fact you could have come up with a better story only by watching the latest James Bound movie    :-))

 

For those who are still  lost in the delusion of believing that IRI is acting against U.S interests, or any US administration would actualy give a damn about Iran and our national Interest, I can only erg you to READ. You can start by the book called

“Akharin Talaash ha dar akharin rooz ha”

written by Ibrahim Yazdi who was Khomeini’s right hand man. Read the memoirs of general Huyzer and those of the Last American Ambassador to Iran.

Why are you people so scared of the truth? The only way we can  prevent the repetition of our past mistakes is by learning about our history and knowing our enemies as they are.

US and IRI have been collaborating and benefiting from each others cundoct from day one, regardless of their empty cheep rhetoric.

This whole sad episode was noting but a cheapley conducted show on both sides, in order to enable them to drop their final mask of deceit and for mullahs to be formally welcome into the circle of White House faithful servants and their services  to be fully ecognized. 

The rest is a cheaply conducted phoney show

 

PS: Dear smhb:

Please do not forget Zahra Kazemi, Dariush & Parvaneh Foroohar or hundreds of other IRANIAN bloggers and members of student or labour movements who are still rotting in IRI prisons and are having hearth attract one after the other. Shame on you sir, shame!


default

She was released because she was humble...

by darius45 (not verified) on

Governments don't just jail people for sake of jailing them. They are either afraid of the person (as they would be for a spy) or they want to punish a person as an example for others to take their lessons (which may explain why we hear so much about Guantanamo bay)

In case of this lady, she apparently had some secret documents, she traveled to Israel (which Iran considers Illegal, just as a US considers a American citizen travel to Cuba), and she worked as journalist without the required permit. So she broke the law.

Iranian government could have justified punishing her, but I think she was released because the Iranian government decided she is too naive to be a real threat. It is an election time in Iran, so this kind of controversy is not productive. And she was smart enough to accept and apologize for her mistake.

I think the author is trying to make a case for his opinions. Unfortunetly, he, like many other writes like him, don't come to conclusions as result of analysing facts. As in this case, the author had his biases and he is simply trying to convience himself of the rationality of his opinions


Manoucher Avaznia

در تأیید سخنان

Manoucher Avaznia


در تأیید سخنان آقای باقر زاده که سال شصت و زمان جنگ را با امروز بی دردسر یکسان می پندارند، به ایشان و پیامبر محترم سکولاریسم مقدس ،آقای نوری علا، پیشنهاد میکنم که هر چه زودتر با گذرنامه های امریکایی خود به ایران تشریف ببرند و مقالات اندیشمندانه ی خود را در ایران منتشر بفرمایند که با مخاطبان خود مستقیما سخن گفته باشند.  در صورت بروز هر حادثه ای افکار عمومی مربوطه به همراه فشارهای سیاسی آقای مستر اباما آزادی ایشان را تضمین خواهد کرد.  وقتی مانند آقای هخا با این نیروهای اعجاز آمیز می توان حکومت عوض کرد و سیاست گذاشت، چرا باید  ایشان بپذیرند گروهی از مردم میهن به زحمت بیفتند؟  حالا، مرده و حرفش.  من هم بنا بر همین تحلیلها قول می دهم که ایشان بزرگترین قهرمان ملی ایران خواهند شد.  این گوی و این میدان.


default

We are very simple people!!

by 1 Hamvatan (not verified) on

I Swear, We are very simple people (Iranian). We like to play with words and we don't even know what we are talking about. By the way Abarmard تحلیل نه تهلیل, in case you want to know.

THIS IS VERY SIMPLE. THEY PAID MONEY (WHOMEVER HAD THE MONEY) AND THEY LET HER GO. SIMPLE. NOTHING MORE NOTHING LESS. In Iran, everything is done with money. All those people who are in jail for nothing, if they pay, can get out. Islamic republic works like a pirates and bandits, they just want to rob people. Very Simple, Criminals are acting like running the country.


smhb

قضیه صابری

smhb


First of all its a constant in geopolitics that powers manage to influence each others behaviour. Its relative and conditional. The question for a developing country that has suffered from colonial and imperial domination is not if its influenced here and there by other powers but rather if its able to retain its independence and pursue its national interests.

The IRI has managed that very well during the last 30 years. It managed it well during the king george era and enhanced its influence greatly to the detriment of zionists and imperialists. It has also managed to impose its will on the sole imperial power and her allies in various arenas.

The case of Roxana has yet to be fully clarified but so far based on the available information she had access to high profile people in Iran and she also had classified documents in her posession. Having access to high profile political figures is no crime at all. However copying classified documents is a crime in every country and its usually severely punished. That punishment is also severe in the USA and other western democracies that the author seems to worship.

Was Roxana a pawn in an international game of chicken between Iran and USA? I suspect she was. Was her release conditional and the US has promised to return the favor? Only time will tell, but I suspect the answer is yes.

Does the IRI want to pursue potential improvements in relations with the US? Very possible. Therefore would it make sense to release her and expecting a quid pro quo later down the road including the removal of a potential obstacle to secret or open negotiations? I submit a YES.

Is the judiciary in Iran purely political? Not really, but it leaves a lot to be desired when it comes to due process and respect for the rights of the accused. Do we have a political judiciary in the US? The answer is a clear yes as is the case in other western democracies.

The bottom line is that the IRI never tortured Roxana, or Haleh Esfandiari or other prisoners. If they did we would not hear the end of it in the western press. Their defeaning silence is a testament to this.

Roxana was not waterboarded, beaten, raped, forced to be naked in front of sadistic guards and attacked by dogs and etc...... She got caught doing the wrong thing in a country that is very sensitive to its painful contemporary history. A non-nuclear weapon country that is under the constant threat of attack by nuclear armed countries, a country that has been under economical sanctions for 30 years, a country that a war of agression was imposed on it by the same nuclear armed powers and their stooges and yet has managed to retain its integrity and independence, achieve success in numerous areas of science and technology, education, infrastructure, development in the face of all out hostility by the empire. The IRI has become a major power whether you like it or not. Thats a fact be koorie cheshme doshmanan.

I call that a good story. Rather rare in contemporary history.   


default

Great comment Abarmard

by Anonymous-2 (not verified) on

I have read many of your comments on various posts and you always keep a balanced view. In fact your analysis demonstrates that you are not superficial and think quite deeply about issues before you respond, something which is rare on this web-site.


default

Vali Reza Nasr in Iran on behalf of Obama admin. for Saberi

by Rumor has it (not verified) on

Mottaki just mentioned that there was no reason that Vali Reza Nasr could not go to Iran.

Rumor has it that he is already in Iran on behalf of Obama Administration and one of his assignments was to get Roxanna Saberi released. Apparently he succeeded so far.


Abarmard

Be fair

by Abarmard on

در چنين مواردی تمام سيستم های قضايي دنيا همچو ايران سياسی رفتار می كنند.
بر خلاف تبليغات شديد سياسی ضد ايرانی، اين كشورهای غرب و يا "دوستان" غرب بوده اند كه با كلك و حيله خلاف انسانيت راه می روند ولی رسانه ها همچو خود شما روی مسايل كليدی كه استقلال و امنيت ملی ايران را در خطر جدی قرار داده است، سكوت كرده و فقط به ايران، جمهوری اسلامی بند كرده ايد.
چه جمهوري اسلامی كاری را "درست" انجام دهد و يا "اشتباه"، شما همان تهليل قديمی، كه تهليل غربی و ضد ايرانی است را پيش می گيريد.
با چنين كاری در واقع اهميت اطلاعات را به شوخی گرفته و باعث شك در گروه های ايرانی شده ايد و اطمينان را از مردم كسب نموده ايد.
آيا تهليل شما بر اين موضوع هم واقف است كه اگر امروز همين جمهوری اسلامی برای منافع غرب سنگ به سينه اش می زد، دنيا رفتارش با آن دوستانه می بود؟
پس در اينجا انصاف را كنار نگذاريد و آشغال داده شده را استفراغ نفرماييد.
متشكر از هيچ.

Maryam Hojjat

Dr. Bagher Zadeh!

by Maryam Hojjat on

Thanks again for your great analysis of this situation. I enjoyed your analysis.

Payandeh IRAN & IRANIANS

Down With IRI