مذاكره شروع شده است…

گام اول برای مذاكره برداشته شده است و می‌توان آن را پیش برد


Share/Save/Bookmark

مذاكره شروع شده است…
by Hossein Bagher Zadeh
26-Mar-2009
 

پیام نامنتظره نوروزی ‌باراك اوباما با پاسخ صریح و سریع علی‌ خامنه‌ای روبرو شد و فضای جدیدی در ‌روابط سیاسی جمهوری ‌اسلامی‌ با آمریكا ایجاد كرد. رییس جمهور جدید آمریكا از فرصت نوروز كه جشن ملی همه ایرانیان است و صبغه مذهبی ندارد برای ارسال پیام صلح و آشتی كمك گرفت. او با احترام از تاریخ و فرهنگ و ادبیات ایران سخن گفت و پیام خود را مشتركا به مردم ایران و رهبران جمهوری اسلامی خطاب كرد. او پاسخ خود را بسیار زودتر از آن كه انتظار می‌رفت از ولی ‌فقیه گرفت. این پاسخ البته به زبانی دیگر بود، ولی بر خلاف گذشته خشن نبود. علاوه بر این، پاسخ، همان طور كه آقای اوباما امید داشت، نه از زبان رییس جمهور تداركاتچی و بلكه از سوی كسی داده می‌شد كه قدرت اصلی‌ تصمیم‌گیرنده در ایران است. خامنه‌ای البته نمی‌توانست به یك باره پارانویای ضد خارجی/ضد آمریكایی خود را كنار بگذارد و دستی را كه به سوی او دراز شده است بفشارد. ولی لحن او تغییر كرده بود، و در برابر پیشنهاد اوباما برای صلح و آشتی، خواسته‌های خود را به زبان دیگری مطرح كرد. طرح خواسته به معنای آمادگی برای گفتگو است. طلسم عدم مذاكره با آمریكا شكسته شده - و مذاكره شروع شده است.

تغییر در سیاست خارجی آمریكا در برابر ایران یكی از شعارهای انتخاباتی باراك اوباما بود. سیاست جورج بوش در مورد ایران به بن بست رسیده بود. آمریكا نه می‌توانست پس از تجربه فاجعه‌بار عراق استراتژی تغییر رژیم ایران را پیش ببرد و نه راه حل عملی دیگری برای شكستن بن‌بست مناسبات خود با ایران در دست داشت. از آن سو اتمی شدن ایران كابوسی بود كه مرتبا آمریكا و متحدان آن در جهان را آزار می‌داد. اوباما با شعار «تغییر» بر روی ‌كار آمد و این تغییر، سیاست خارجی آمریكا را نیز در بر می‌گرفت. او به خصوص از تغییر سیاست آمریكا در برابر ایران نیز سخن گفت. روشن نبود كه او چگونه می‌خواهد این سیَاست را پیش ببرد. بر اساس ارزیابی‌های موجود، از نظر زمانی، بحران ناشی از اتمی شدن ایران در دوران ریاست جمهوری آقای اوباما به نقطه غلیان خود خواهد رسید. از این رو گفته می‌شد كه مسئله ایران (و نه عراق، افغانستان یا اسراییل و فلسطین) بزرگترین چالش سیاست خارجی آقای اوباما خواهد بود. از این رو نه فقط مردم ایران و بلكه جامعه جهانی و به خصوص متحدان آمریكا در انتظار آن بوده‌اند كه ببینند آقای اوباما این سیاست خود را چگونه پیش خواهد برد.

قبلا در این ستون گفته شده است كه در سیاست آقای اوباما در برابر ایران به لحاظ استراتژیك تغییری اساسی با سیاست جورج بوش در سال‌های اخیر دیده نمی‌شود. آقای بوش نیز پس از كنار گذاشتن برنامه تغییر رژیم، آمادگی خود را برای مذاكره با رژیم ایران اعلام كرد. در هر دو مورد (بوش و اوباما) نیز گزینه نظامی كنار نرفته است. تغییری كه پیش آمده بیشتر تاكتیكی است تا استراتژیك. آقای بوش پیش‌شرط‌‌هایی برای مذاكره داشت كه رژیم ایران آن‌ها را نمی‌پذیرفت. آقای اوباما آماده است كه حد اكثر انعطاف را از خود نشان دهد. برای بوش، حمله نظامی «یك» گزینه بود. برای اوباما این امر «آخرین» گزینه می‌تواند باشد. بوش به دلیل از دست دادن اعتبار خود در سطح داخلی و بین‌المللی نه می‌توانست از موضع قدرت با ایران بر سر میز مذاكره بنشیند و نه اقتدار آن را داشت كه حمله نظامی به ایران را توجیه كند. اوباما، به عكس، از پشتوانه اعتبار زیادی برخوردار است. این اعتبار به او اجازه می‌دهد كه با اعتماد دست خود را به سوی رژیم ایران دراز كند - و اگر این دست با خشونت رد شد او برای توجیه حمله نظامی به ایران مشكل چندانی نخواهد داشت.

پیام نوروزی اوباما اولین اقدام مستقیم اوباما برای مذاكره با رژیم ایران بود. این پیام رهبران جمهوری ‌اسلامی‌ را غافلگیر كرد. لحن ومحتوای پیام چنان بود كه آقای خامنه‌ای را بلافاصله به پاسخ واداشت. صرف نظر از محتوای پاسخ، دو نكته در این جا مطرح است: یكی سرعت در پاسخ و دیگری مقام پاسخ‌دهنده. روابط ایران و آمریكا در سطحی نیست كه این پیام‌های «دوستانه» پاسخ‌های سریع را به دنبال داشته باشد. تعدادی از نامه‌های آقای احمدی‌نژاد به سران غرب (حتا به كشورهایی مانند آلمان كه ایران با آن‌ها روابط حسنه دارد) هنوز بلاجواب مانده است. حتا آقای اوباما نیز هنوز به پیام تبریك احمدی‌نژاد (به مناسبت احراز مقام ریاست جمهوری او) پاسخ نداده است. دیگر این كه در ایران معمولا پاسخ اظهاراتی از این قبیل به وزیر خارجه یا سخنگوی او سپرده می‌شود، و یا دست بالا محمود احمدی‌نژاد به عنوان «رییس» جمهوری اسلامی در مقام جوابگویی بر می‌آید. ولی در این مورد آقای‌ خامنه‌ای لازم دیده است كه شخصا و سریعا به این پیام پاسخ دهد - و ظاهرا همراه با این امریه به عمله و اكره حكومتی كه دیگران سخنی نگویند (و یا اگر می‌گویند تنها سخن او را تكرار كنند).

اوباما و خامنه‌ای گرچه در پیام‌های خود به دو زبان‌ مختلف (و هر یك متناسب با سطح فرهنگ سیاسی و اجتماعی خود) سخن گفته‌اند، ولی در مورد دستور گفتگو به نوعی توافق رسیده‌اند. اوباما می‌گوید شما از ترور دست بردارید و ما هم تهدید را كنار می‌گذاریم. خامنه‌ای می‌گوید تحریم‌ها را بردارید و پول‌های بلوكه شده ما را پس دهید و ما هم رفتار خود را عوض خواهیم كرد (از ترور دست می‌كشیم؟) (این گونه معامله رژیم جمهوری اسلامی‌ با آمریكا بی‌سابقه نیست. در اواخر دهه ۱۳۶۰ نیز رژیم در برابر گرفتن امتیاز از آمریكا به كار گروگان‌های غربیان در لبنان خاتمه داد و به تروریست‌های تحت كنترل خود دستور داد كه گروگان‌ها را آزاد كنند.) اوباما در پیام خود نه فقط اشاره‌ای به حقوق بشر نمی‌كند كه از مسئله اتمی شدن ایران نیز ذكری به میان نمی‌آورد. این امر ظاهرا به مذاق جمهوری اسلامی خوش آمده است، و متقابلا نه فقط مسئله فلسطین در ردیف آخرین خواست‌های آقای خامنه‌ای نام برده می‌شود (یعنی كه اولویت درجه چندم دارد) و بلكه او فقط می‌خواهد كه آمریكا از اسراییل «دفاع بی‌قید و شرط» نكند. فراموش نكنیم كه رژیم جمهوری اسلامی همواره با موجودیت اسراییل مشكل داشته است - در صورتی كه خواسته‌ اخیر خامنه‌ای انتظاری است كه همه طرفداران صلح و عدالت در خاورمیانه از آمریكا دارند و آن را برای استقرار صلح بین اسراییل و فلسطین لازم می‌دانند.

خامنه‌ای البته به مقتضای زبان و فرهنگ حاكم بر جمهوری اسلامی رجز زیاد خواند و «مطالبات» زیادی را مطرح كرد. جمهوری اسلامی را با مردم ایران یكی به حساب آورد و رفتار جمهوری اسلامی را به حساب مردم گذاشت. آمریكا را یك سره مقصر دانست و از عملكرد رژیم جمهوری اسلامی در تیره كردن روابط با آمریكا سخنی نگفت. این زبان و این نامربوط‌گویی‌ها برای جهانیان ناآشنا نیست، و آنان می‌دانند كه این‌ها بیشتر مصرف داخلی دارد. ولی در ورای ظواهر الفاظ و شعارهای دهان‌پركن او، یك واقعیت به چشم می‌خورد: جمهوری اسلامی آماده مذاكره با آمریكا است و از فرصتی كه باراك اوباما پیش آورده استقبال می‌كند. برای این كار نیز كمی‌«عجله» دارد (سرعت در پاسخ). بحران‌های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی بزرگی در پیش است كه باید پیش از غلیان آرام شوند. علاوه بر این، مذاكره با آمریكا مهمتر از آن است كه او بتواند كنترل آن را به كس دیگری‌ بسپارد. او خود باید طرف اصلی‌ مذاكره با آمریكا باشد، و آن را هدایت كند. نباید اجازه داد احمدی‌نژاد یا لاریجانی یا هر كس دیگری كه در ساختار قدرت ایران محلی از اعراب دارد سخنی گویند یا كاری انجام دهند كه از كنترل او خارج باشد. پس در مرحله اول باید دیگران را امر به سكوت كرد یا پیش از آن كه آنان لب به سخن بگشایند او خود به پیام اوباما پاسخ دهد.

این هر دو (سرعت در پاسخ و مقام پاسخ دهنده) مطلوب آقای اوباما و مشاوران او بوده است. آنان معتقدند كه احمدی‌نژاد (یا هركس كه جای ‌او بیاید) كاره‌ای نیست، و گفته بودند كه مایلند با شخص خامنه‌ای وارد گفتگو شوند. آقای خامنه‌ای به این تمایل آنان پاسخ مثبت داده است. آنان هم‌چنین از سرعت عمل خامنه‌ای و محتوای پاسخ او صرف نظر از شعارها و رجزخوانی‌ها راضی‌ به نظر می‌رسند. از این رو، سخنگویان كاخ سفید از آن استقبال كرده‌اند. اوباما خواسته است با خامنه‌ای گفتگو كند، و خامنه‌ای بی‌صبرانه به این دعوت پاسخ داده و آماده گفتگو است. رأی‌‌گیری خردادماه آینده نیز در این رابطه محلی از اعراب ندارد. بنا بر این دلیلی‌ ندارد كه آمریكا به انتظار نتایج این رأی‌گیری بنشیند. گام اول برای مذاكره برداشته شده است و می‌توان آن را پیش برد. به این دلیل سخنگویان كاخ سفید گفته‌اند كه هم‌اكنون آقای اوباما در حال بررسی قدم بعدی است. این گام به احتمال زیاد به صورت نامه‌ای رسمی به آقای خامنه‌ای خواهد بود، كاری‌ كه به گفته این سخنگویان قرار است در یكی دو ماه آینده انجام شود. آمریكا منتظر رأی‌گیری خردادماه نخواهد ‌ماند چون آن را در سیاست خود مؤثر نمی‌داند. ولی اقدامات آمریكا در این فاصله بر فضای سیاسی ایران و از جمله رأی‌گیری خردادماه تأثیر خواهد گذاشت، و همان طور كه هفته گذشته گفته شد این امر یكی از دو عامل اصلی خواهد بود (همراه با بحران‌ اقتصادی) كه سرنوشت این رأی‌گیری را رقم خواهد زد.

From: www.iran-emrooz.net


Share/Save/Bookmark

Recently by Hossein Bagher ZadehCommentsDate
فقر فرهنگی نقد در اپوزیسیون
1
Dec 02, 2012
از ادعا تا عمل
5
Nov 21, 2012
انتخاب مجدد اوباما
3
Nov 15, 2012
more from Hossein Bagher Zadeh
 
Hossein Bagher Zadeh

to: gol-dust, Babak & Faribors

by Hossein Bagher Zadeh on

gol-dust, Your point has exactly been covered by an earlier article of mine (پیام خامنه‌ای‌ به غرب): http://iranian.com/main/blog/hossein-bagher-zadeh-34 Babak & Faribors, your explanations are quite correc.  Thanks.

babak pirouzian

FMalek;If IRI agrees,you,I&4 million similar to us will go home

by babak pirouzian on

Assuming US gives Iran all you had wished in your comment here, what would be the role and responsibilities of Iran in response to that?

Would Iran, gives freedom to it's people? are we going to have a secular society? would women be as equal as men?

Would Iran release all political prisoners?

Would Iran let other religious minorities have the same rights as Shia?

Would Iran stop sending our money to organization or countries, building hospital, houses, refineries, school, roads, while one third of our nation are under poverty line?, many people live in boxes, we import 40% of our gas, every year road accident casualties is more tha 25000 people, most of these casualties could be curtained if we have proper roads, 35% of our school buildings are collapsing,    
Would Iran defend it's territories be it, Persian Gulf and our three Islands, 50 % of our rights in Caspian sea and other disputed boarders with Iraq and others?

Would Iran stop paying Iraq, Syria Palestine, Hezbollah while they are supporting other Arab nations in recognition of Arabian Gulf instead of Persian Gulf?

Would Iran abide by UN resolution and not execute juvenile under 18 years of age?

Would Iran spend money and collect all land mines left during the war with Iraq and we do not have loose our kids to pieces when they are playing out of their homes?

Would Iran respect other nations and in return other nations respect Iran back, after all who are our international friends except a few African countries who love us because of our free oil and millions/billions donation?
The list can go on, but If Iran abide by all these terms, I guarantee you, US and entire universe will love us once again, and do whatever you have wished for ; incidentally, you, I and 4 more million similar to us will go back to our homeland.   
     


gol-dust

You missed this: Khamenei wants Ahmadijead to get re-elected!

by gol-dust on

Good aricle. However, if you recall one of the administartion's options was to wait after the election so they could, hopefully, talk to someone other thant Ahmadijejad, even though they admitted the real power is Khamenei!

By Khamenei coming forward, among all the reason mentioned in the article, he was sending an indirect message that they don't need to wait or hope to deal with someone else! Remember, Khatami was forced out, out of fear of negotiating w/US? This way, he is saying don't wait for a new president, as you wished, you can deal with me!

Eureka, you are so shallow and full of ego for trying to put down that person! You are OGHDEH-EY!


default

محلی از اعراب ندارد

Faribors Maleknasri M.D. (not verified)


is a saying in persian=Frasi language. It means She/He/It does not count, is valueless. His word is pure nonesence and has likewise meaninmgs. The lingustic root of the speech is unknown to me. I know only the practical usage of the saying.
I have not read the whole article. If the given interpretation is correct or not one will have to look up the sentence in which the saying is used. If my interpretation fits, so it can be correct.
I hope, in the case i am not correct, i would get the correct interpretation. Greeting


default

Iran, NATO hold first talks in 30 years

by luciferous (not verified) on

Press TV - Iran confirms NATO sit-down after 30 years


default

مذاكره شروع شده است…

Faribors Maleknasri M.D. (not verified)


گام اول برای مذاكره برداشته شده است و می‌توان آن را پیش برد
in order to enabling the negogiations to continue in a for both sides profitable manner i recommend to UO BA MA:
First: Make end to sanctions.
Second: Accept the international rules in the case of Iran Nuc sciences.
Third: Make end to american hotilities against Isalamic Republic of Iran in the international scene.
Forth: Giving free the iranian wealthes.
Fifth: Stop the supprts for the international terrorism and drug deal.
I mean otherwise NO IRANIAN would ever pay even one PAPASSY to the praises of the black servant in the white house.
according to the cartoon: The artist has ignored the following fact: Iranians do not gamble in the public and the eventual talks with the old powerless satan will be a public matter. I just remind on the letter of jimmy the peanuts merchant which was broadcasted in the radio of Islamic republic of Iran. gambling in the politics is a typica western`s tactics. Iranians are not the probat gamepartners. Greeting


default

To sickofiri

by Anonymous465464 (not verified) on

I would take all this with a grain of salt!

It is a little far fetched to imagine mullahs being best buddies with the U.S.A "the Great Satan" after 30 years of chanting death to America, setting fire to American flags in every Friday prayer, demos, and protests organized by IRI government. Who will be their escapegoat then? who will they call the BIG enemy and blame all their incompetence and shortcomings on?

The U.S. will not come to run Iran for mullahs. The U.S. will not be able to fix Iran's mismanagement, corruption, etc. etc. So how are mullahs going to solve Iran's numerous internal problems?! Will mullahs be able to automatically satisfy/accommodate all the legitimate demands of the 70 percent of Iran's population with reestablishing ties with the U.S. and lifting of sanctions and return of forzen assets? Will Mullahs be able to eventually distribute Iran's wealth equally after having literally elimianted the mIddle class in Iran, making rich people richer and poor people poorer?!

I doubt it very much!


default

second attempt

by sickofiri (not verified) on

Indeed, the IRI and the US will best buddies in years to come...

Iran, NATO hold first talks in 30 years

http://rawstory.com/news/2008/Iran_NATO_hold_first...


Ostaad

Babak, thanks for the info

by Ostaad on

I hadn't heard that expression before, and I'm glad I know what it means now thanks to knowledgeable folks like you.

Yes, I am aware of the kasreh, fatheh, zammeh and my favorite is tashdeed.


default

Cross Purposes Again!!

by Landanneshin (not verified) on

The author, like many Iranains in diaspora,who seem devoted to and fascinated and seduced by all things Western- especially of the American kind, is trying to establish a point that if any tenant of the White House in Washington stops threatening Iran,they are doing Iran a big favour.

In his first paragraph,the author describes Mr. Khamenei's initial response as "his customary anti Western/American paranoia."

Now,would Mr. Bagher Zadeh be kind enough to enlighten us all as to name the country wich has actively deployed its armed forces on Iran's Western,Southern and Eastern frontiers?

Would he name the person who only two days before sending his Norouz good will messages to the Iranian people, extends George Bush's sanctions against Iran for another year?

And would you please name the new US Secretary of State, who while campaigning for the White House tenancy, said "we can annihilate Iran"?

So much for Mr. Obama's appriciation of, and I quote: "the great Iranian civilisation"

Since you are fluent in farsi, you should know the "ghassam and dom-e khorous" story.

You can bet your last penny (dime for the Americo Iranians)that if the American political/military establishment has come to soften their "laffazi" towards Iran, it is because they can hardly keep their pants from falling and exposing a very embarrassing sight!

With no intention of being rude or offensive, especially in the first week of Norouz, I must say just as well that the likeminded people as yourself are not in charge in Iran, otherwise you would have blown up the Natanz plant after seeing the Norouz video and had sent lots of noon-e nokhodchi and sekke talaa to the White House!

Norouz Mobarak!


default

Maybe some valid points but

by HD (not verified) on

Maybe some valid points but they could have been said succinctly in at most two paragraphs.


babak pirouzian

To:Ostaad, This is my recollection from School.

by babak pirouzian on

This is what I remember from School, I might be very off, but I say it any ways, unless otherwise some one correct me. 

In Farsi or Arabic, aside from Alphabets, there are phonetics!! which direct or make the sound heard differently than the actual alphabet itself written, for example the same sentence we have here as our question "mahali az arab nadarad the word Arab pronounced Erab which is different than Arab" In Farsi we write Erab with "A with kasreh=under" , the same "a" could be  "pronounced with Fat-heh, like the word "Afshin" or could be " Zameh"  like word Ostaad, all three words Erab with "kasreh on E" Afshin with Fat-he on A" and Ostaad with Zameh on O starts with A in Farsi, so these three" kasreh, fat-heh, zammeh" are called Erab.

The translation of sentence by previous  commentator is correct.
 I know it's confusing, sorry about it, but I tried my best and I hope I am right.

   


default

Doubt it

by hossein.hosseini on

Mr. Bagher Zadeh,

Good article and analysis.  Judging from past behavior, I doubt there will be any opening soon.  They are very good at missing opportunities; This would be the third time (as I have mentioned elsewhere) where signals were given and they blew it.

I hope you're right though as this will be good for Iranian people in the long run.


Ostaad

Second stupid question

by Ostaad on

Who did the cartoon? It's really cool. I would be nice to give credit to the person who made it.

"Eureka, but not verified", please don't bother to answer if you can't help adding a bunch of sarcasm to your answer!  

 


default

to Aghaa Ostaad

by Eureka (not verified) on

Aghaa OStaad you seem to be old enough to have participated in the Shah's "phony" elections (for which strangely enough there was never so much publicity and ballyhoo as there is nowadays for the Islamic regime's phony elecshows) but do not know what that phrase means?!!!

it means the argument or whateva does not have any valid points or any credibility or in layman's terms, it does not hold water.


Ostaad

I agree with all you've said, and I have a stupid question.

by Ostaad on

what does "محلی از اعراب ندارد" mean?

I don't remember seeing this phrase before.


default

Khamenii is not so ignorant!

by Eureka (not verified) on

Even though he's more or less out of touch with today's reality of Iran and the world but Khamenii is not as ignorant as everybody thinks he is.

Did you expect him to close all doors to his badly damaged Islamic regime and say no to Obama NOW, when Obama unlike Bush, who had lost all his credibility after the Iraq fiasco, has the whole world behind him?


default

Excellent analysis. You're

by sickofiri (not verified) on

Excellent analysis. You're right. Khamenie is eager to start negotiating. That is a good sign. I hope Khamenie does right by the Iranian people.

Khamenie has finally met his match.