یک فاجعه انسانی در حال وقوع

وظیفه داریم به دفاع از حقوق انسانی ساکنان اردوگاه اشرف برخیزیم


Share/Save/Bookmark

یک فاجعه انسانی در حال وقوع
by Hossein Bagher Zadeh
08-Dec-2011
 

یک فاجعه انسانی در حال وقوع است: ۳۴۰۰ ایرانی در اردوگاهی در خاک عراق محصور شده‌اند؛ آنان از بسیاری از امکانات محروم مانده‌اند؛ حتا دسترسی آنان به امکانات پزشکی محدود شده است؛ روز و شب در معرض هجوم تبلیغات گوش‌خراش مخالفی هستند که از چند سد بلندگوی مستقر در اطراف اردوگاه با صدای بلند پخش می‌شود؛ تا به حال چند بار مورد حمله مسلحانه نیروهای عراقی قرار گرفته‌اند و عده زیادی از آنان کشته و مجروح شده‌اند؛ بسیاری از آنان در خطر تحویل به رژیم ایران هستند و شکنجه و مرگ آنان را تهدید می‌کند؛ و دولت عراق مصمم است که آنان را تا آخر دسامبر (۱۰ دی) از این اردوگاه بیرون کند بدون این که کشور (یا کشورهای) دیگری آماده پذیرش آنان باشد. و به رغم همه این‌ها هیچ حرکتی در حمایت از این افراد و جلوگیری از این فاجعه قریب الوقوع از سوی اکثریت قاطع جامعه سیاسی یا حقوق بشری ایران به چشم نمی‌خورد. چرا؟ پاسخ، چهار کلمه است: سازمان مجاهدین خلق ایران.

ایرانیان یاد شده در اردوگاه اشرف در شمال عراق متعلق به سازمان مجاهدین به سر می‌برند. این اردوگاه بیش از دو دهه در اختیار مجاهدین بوده است و عملیات نظامی مجاهدین علیه رژیم ایران در دهه‌های شست و هفتاد از آن‌جا سازمان داده می‌شد. از هنگامی که مجاهدین عملیات نظامی خود را حدود یک دهه پیش قطع کردند، این اردوگاه موضوعیت خود را به عنوان یک پادگان نظامی از دست داد. سپس با حمله نظامی آمریکا به عراق و سرنگونی رژیم صدام حسین در سال ۲۰۰۳، نیروهای آمریکایی آنان را خلع سلاح کردند و بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی مربوط به حمایت از غیر نظامیان در مناطق جنگی، وظیفه محافظت از اردوگاه اشرف و ساکنان آن را به عهده گرفتند. در سال ۲۰۰۹ و در جریان تدریجی انتقال قدرت به دولت عراق، حفاظت از اردوگاه اشرف نیز به این دولت واگذار شد. ولی نزدیکی دولت عراق به رژیم ایران به این معنا بود که مجاهدین نمی‌توانستند به دولت عراق اعتماد کنند و کشمکش سیاسی بین این سازمان و دولت المالکی شروع شد. در دو سه مورد، این کشمکش به هجوم نظامی سربازان عراقی به اردوگاه منجر گردید و در جریان آن‌ها ده‌ها نفر از ساکنان اردوگاه کشته شدند و عده زیاد دیگری نیز زخمی گردیدند.

صرف نظر از دلایل و توجیهات سازمان مجاهدین برای استقرار در عراق در نیمه اول دهه شست، پس از سقوط رژیم صدام حسین روشن بود که مجاهدین آینده‌ای در خاک عراق ندارند. دلایل روشنی در دست بود که رژیم بعد از صدام در عراق هر ماهیتی که داشته باشد، نمی‌تواند حضور درازمدت مجاهدین را در خاک این کشور بپذیرد. اردوگاه اشرف را صدام حسین در اختیار مجاهدین گذاشته بود، و همین مسئله به تنهایی کافی بود که مردم آزاد شده از استبداد رژیم صدام را به مخالفت با حضور مجاهدین در عراق بکشاند. علاوه بر این، مخالفان حضور مجاهدین در عراق، ادعاهایی را در مورد کمک مجاهدین به رژیم صدام در برخی از سرکوب‌های داخلی عراق نیز پیش می‌کشیدند. با پیروزی احزاب شیعه وابسته به رژیم ایران در عراق، این واقعیت محسوس‌تر می‌شد که نه تنها رژیم این کشور ادامه حضور اردوگاه اشرف را در خاک عراق تحمل نخواهد کرد، بلکه ممکن است با تشویق و تحریک رژیم ایران به عملیات نظامی علیه آنان دست بزند و فاجعه بیافریند. در هر صورت، این واقعیت از روز سقوط رژیم صدام روشن بود که مجاهدین آینده‌ای در عراق ندارند، و از هنگامی که دو سال و اندی پیش آمریکا از حفاظت اردوگاه عقب کشید این خطر احساس می‌شد که ساکنان اردوگاه اشرف ممکن است حتا امنیت جانی نیز نداشته باشند و وقایع بعدی نشان داد که این خطر واقعی بوده است.

در این شرایط طبیعتاً مجاهدین باید برای آینده ساکنان اشرف چاره‌ای می‌اندیشیدند. بیش از هشت سال و نیم از سقوط رژیم و دو سال و اندی از عقب‌نشینی آمریکاییان از منطقه اردوگاه اشرف می‌گذرد. این که مجاهدین در این مدت چه تلاش‌هایی برای حل این مشکل به عمل آورده‌اند کاملا دانسته نیست. قدر مسلم این که مشکل تا کنون حل نشده باقی مانده است. ولی پس از اعلام ضرب الاجل یک طرفه آخر دسامبر ۲۰۱۱ از سوی رژیم عراق مبنی بر خروج مجاهدین از اردوگاه اشرف، مسئله از مشکل به یک وضعیت اضطراری تبدیل شد، و در ماه‌های اخیر تلاش مجاهدین برای تماس با سازمان‌ها و مراجع بین‌المللی و به خصوص مقامات سیاسی آمریکا و اروپا شدت یافت. در ماه‌های اخیر کمتر روز و هفته‌ای است که جلسه‌ای در این پارلمان یا آن نهاد بین‌المللی برای رسیدگی به مشکل اردوگاه اشرف تشکیل نشود و بالا‌ترین شخصیت‌های سیاسی و پارلمانی یا متخصصان حقوق بشری اروپا و آمریکا در دفاع از ساکنان اشرف در آن سخن نگویند. علاوه بر این، هواداران مجاهدین در شهرهای مختلف اروپا و آمریکا به تجمّعات و تظاهرات وسیعی دست زده‌اند و از جمله عده بزرگی از آنان بیش از هفت ماه است که در برابر مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو تحصن کرده‌اند.

این تلاش‌ها البته بی‌نتیجه نبوده است: خانم آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نماینده مخصوصی برای حل و فصل مشکل اردوگاه اشرف تعیین کرده است؛ کمیساریای عالی سازمان ملل موضوع رسیدگی به تقاضای آن دسته از ساکنان اشرف را که متقاضی پناهندگی هستند در دستور کار خود قرار داده است (برخی از ساکنان اشرف، پناهندگی و یا حق اقامت در کشورهای دیگر را دارند)؛ تعداد زیادی از شخصیت‌های غربی به عراق سفر کرده‌اند تا وضع اردوگاه و مجاهدین را از نزدیک ببینند؛ و سرانجام موضوع در جلسه روز سه‌شنبه (امروز) شورای امنیت سازمان ملل نیز مطرح گردید. دولت عراق با استناد به حق حاکمیت ملی خواهان آن است که در صورت عدم خروج مجاهدین در مهلت تعیین شده، کنترل اردوگاه اشرف را در دست بگیرد و ساکنان آن را جابجا کند، و سازمان مجاهدین با تکیه بر واقعیت نفوذ رژیم ایران در عراق و سابقه رژیم ایران در کشتار مجاهدین استدلال می‌کند که در این صورت جان بسیاری از اعضای آن به خطر خواهد افتاد. استدلال دولت عراق به لحاظ حقوقی خدشه بردار نیست. در عین حال، جامعه جهانی خطری را که مجاهدین مطرح می‌کنند نیز جدی می‌داند و برای امنیت ساکنان اردوگاه اشرف نگران است.

قدر مسلم این که در فاصله کوتاه سه هفته آینده راه حلی برای خروج مجاهدین از عراق پیدا نخواهد شد. از این رو، تلاش نهادهای بین‌المللی بیشتر متوجه این امر است که دولت عراق را وادارند مهلت آخر دسامبر را برای مدتی تمدید کند تا فرصت کافی برای رسیدگی به تقاضای پناهندگی ساکنان اشرف و اسکان آنان در کشورهای دیگر فراهم شود. مجاهدین، اما با توجه به سابقه حملات گذشته نیروهای عراقی به اردوگاه اشرف از جمله در فروردین امسال که به کشته شدن بیش از 30 نفر و جراحت ده‌ها نفر دیگر منجر شد علاوه بر این، خواهان حمایت بین‌المللی و استقرار کلاه‌آبی‌های سازمان ملل (نیروی صلح) در اطراف اردوگاه هستند. این امر البته با مخالفت شدید دولت عراق (با استناد به حق حاکمیت ملی) مواجه خواهد شد و هیچ قدرتی به استثنای شورای امنیت سازمان ملل نمی‌تواند چنین اقدامی را انجام دهد. احتمال این که شورای امنیت نیز به چنین اقدامی به رغم مخالفت عراق دست بزند با توجه به ترکیب این شورا و وجود اعضای دارای حق وتو، تقریبا صفر است.

و این جا است که هر چه به ضرب الاجل آخر دسامبر (۱۰ دی) نزدیک می‌شویم خطر فاجعه بیشتر می‌شود. اگر عراق به تقاضای جامعه جهانی برای تمدید ضرب الاجل پاسخ مثبت ندهد، فاجعه حتمی است. نیروهای عراقی به صدد تصرف اردوگاه اشرف بر می‌آیند و مجاهدین با احساس خطر این که ممکن است عراق بخواهد برخی از آنان را به رژیم ایران تحویل دهد طبیّعتاً به سادگی تسلیم نمی‌شوند و با دست‌های خالی خود به مقاومت بر خواهند خاست. نتیجه فاجعه بار چنین مصاف نابرابری از پیش روشن است. در صورتی هم که عراق این ضرب الاجل را تمدید کند، تضمینی برای سلامت ساکنان اشرف و عدم تکرار آن چه که در فروردین گذشته رخ داد در دست نیست. تنها تمدید ضرب الاجل یادشده از سوی عراق، اقدام جامعه جهانی برای اسکان هرچه سریع‌تر ساکنان اشرف در کشورهای دیگر، و در عین حال فشار سیاسی بر دولت عراق برای جلوگیری از تکرار واقعه فروردین ماه گذشته می‌تواند از بروز فاجعه‌های دیگر جلوگیری کند. و برای جلوگیری از بروز این فاجعه‌ها وقت زیادی در دست نیست.

مشکل ساکنان اشرف، صرف نظر از سیاست‌های مجاهدین و کارنامه آنان در حل این مشکل در طول هشت سال گذشته، در درجه اول یک مسئله انسانی است. ساکنان اشرف حق حیات و آزادی عمل دارند و باید از حمایت‌های بین‌المللی برای تأمین این حق برخوردار شوند. آنان هم اکنون از برخی از امکانات زیستی و پزشکی محروم شده‌اند. در آینده بسیار نزدیک جان و آزادی آنان نیز به خطر خواهد افتاد. جامعه سیاسی و حقوق بشری ایران وظیفه دارد برای تأمین حقوق زیستی آنان تلاش به عمل آورد و از بروز این فاجعه جلوگیری کند. سیاست‌ها و سابقه کار مجاهدین و یا برخورد گذشته و یا امروزین آنان با جامعه و شخصیت‌های سیاسی و حقوق بشری ایران نباید مانع از آن شود که اینان به وظیفه انسانی خود عمل کنند. مجاهدین به دلایلی ترجیح می‌دهند که در عین استمداد از شخصیت‌ها و نهادهای بین‌المللی، با جامعه و شخصیت‌ها و نهادهای سیاسی و حقوق بشری ایران کاری نداشته باشند و برای حمایت تنها به هواداران خود اکتفا کنند (کمتر نهاد و شخصیت منتقدی است که مورد طعن و لعن آنان قرار نگرفته باشد). آنان تجمّعات و اعتراضات انسانی به فجایع اردوگاه اشرف را چنان با تبلیغات سیاسی خود عجین می‌کنند که دگراندیشان و فعالان مستقل حقوق بشری نتوانند در این فعالیت‌ها مشارکت داشته باشند. ولی این اقدام، وظیفه حمایت از حقوق انسانی ساکنان اشرف را از دوش دیگران بر نمی‌دارد. ما وظیفه داریم پیش از آن که دیر شده باشد به دفاع از حقوق انسانی ساکنان اردوگاه اشرف، صرف نظر از مواضع و عملکرد سیاسی آنان و مجاهدین، برخیزیم.

Iran Emrooz


Share/Save/Bookmark

Recently by Hossein Bagher ZadehCommentsDate
فقر فرهنگی نقد در اپوزیسیون
1
Dec 02, 2012
از ادعا تا عمل
5
Nov 21, 2012
انتخاب مجدد اوباما
3
Nov 15, 2012
more from Hossein Bagher Zadeh
 
Veiled Prophet of Khorasan

Muslim Democray

by Veiled Prophet of Khorasan on

 

Turkey is a Democracy with a majority "Muslim" population. That does not make it an Islamic state. No more than France is a "Christian" state. Their laws are secular and not religious. There is no Islamic democracy possible.

Deev jan talking to Salman is a waste of time because he does not hear you. All you get is a broken record.

Brother my ***.


deev

Brother Jaan

by deev on

between what an individual named Bernard Lewis says and what an institution like Webster's dictionary says, which one do you think I value more? Having spent 7 months in Turkey I saw enough to know it's not an Islamic government.
Cheers


salman farsi

Brother ghool

by salman farsi on

 

 

read and learn:

 

//www.meforum.org/216/why-turkey-is-the-only-muslim-democracy 

For an Islamic democracy


deev

brother confused

by deev on

please look up the meaning of secular in a dictionary before passing your presumptions as fact...

"not pertaining to or connected with religion (opposed to sacred)"

Trukey despite having a moslem population is a SECULAR democracy meaning their government is not islamic, the very same way american population is christian but the government isn't.

//dictionary.reference.com/browse/secular


salman farsi

Brother Deev

by salman farsi on

 

AS WELL AS AN ISLAMIC ONE! 

For an Islamic democracy


salman farsi

Brother Khalili

by salman farsi on

 

Those soldiers were not fighting for Iran they were fighting for Khomeini (like yourself - lol). By the way you are not even a christian if your were born to a muslim father you always remain a muslim brother. Duh

 

BTW, can you prove that you actually exist? 

For an Islamic democracy


JahanKhalili

salman farsi

by JahanKhalili on

You want me to quote the Abel and Cain story from the Bible for you?

Don't flash Bible quotes at me - my mother is Christian, and I'll kick your BS Bible knowledge butt any day.

If you're into all this "brother" crap, you might ask the "Mujahedin" why they killed Iranian soldiers who were defending Iran against Iraq.

Weren't those their brothers?

Duh. 


deev

Brother Mistaken

by deev on

Turkey is a "SECULAR" democracy, look it up!


salman farsi

Why I call people "BROTHER"

by salman farsi on

 

As a muslim I believe in the words of Jesus (AS). He said:

 

 

Matthew 5:22 (ESV)


"But I say to you that everyone who is angry with his brother will be liable to judgment; whoever insults his brother will be liable to the council; and whoever says, ‘You fool!’ will be liable to the hell of fire."

 

So I never get angry with anyone, I nevel insut anyone and I never call anyone a fool. But those who call me a fool will have hell fire waiting for them.

For an Islamic democracy


JahanKhalili

This angoolphile entity is an example of a voter

by JahanKhalili on

Here's the sort of mentality that is supposed to determine who gets elected.

These are the kind of people who vote.

They aren't geniuses - quite the opposite, they're people who should not be trusted to make any right decision about even small things, let alone who should lead a country. 


anglophile

JK!

by anglophile on

  Are you being fed by Hakim again? Of course there is one country in the world which her government consults with her people. The name? Islamic Republic of Iran (LOL). 

JahanKhalili

Iranians are "Tazeh be doran resideh"

by JahanKhalili on

They've just learned this cool gimmicky word, "Democracy" - just like they learned the cool gimmicky word "Islamic Republic" back in 1979.

If Iranians think something is cool, that's generally a sign it isn't. 


JahanKhalili

Democracy is an illusion

by JahanKhalili on

Can anyone name a single country where the leadership actually consults with the public about any decision it makes?

In America, the people who get "elected" are the best politicians that money can buy.

Media and financial support influence the public to vote for one person or another, without knowing a damned thing about them. 


Veiled Prophet of Khorasan

Islamic Democracy Oxymoron

by Veiled Prophet of Khorasan on

 

It is impossible to have a religious democracy. Because democracy is based on law of people. Rule of people not religion. Islamic rule means obey the rules of Quoran. Does the majority get to reject parts of Quoran.

  • If yes then it is not an Islamic system.
  • If no then it is not a democracy. 

In a democracy you get to even revise the constitution albeit with super majorities. In an Islamic system you don't get to revise the rules in Quoran. It is possible to democratically give up your rights and become a theocracy. But that is a really bad idea and the reason we need a strong Secular "Bill of Rights". That is why America is thriving while Islamic Republic is in a dump. That is why in America you get to speak your mind without getting raped.


Fesenjoon2

More from Salman

by Fesenjoon2 on

Salman claims:

"Islamic democracy is a fact not a myth. See Turkey for reference."

Funny you mention Turkey! Your Imam doesnt quite agree with you:

//english.alarabiya.net/articles/2011/12/14/182516.html


long live Iran

Please read this recent post of one of their ex-member

by long live Iran on

Please read this recent post of one of their ex-member. It shows vividly how brutally their evil leader are using their member and ignoring their primary human right:

//iranian.com/main/blog/bluebird-1

Now we all must ask UN to make MKE member free from their evil leards; Maryam and Masoud. 

Long Live Iran


salman farsi

Brothers Khalili and Deev

by salman farsi on

 

We are all brothers and sisters.

 

Brother Khalili

 

You suggested that I should ask People of Worship (PoW) to verify your stories. Well the burden of proof is on you brother, so you must do the running I am afraid not me. If these people are not hocus pocus like the rest of your storeis, then ask them to come out and prove themselves.

 

Brother Deev

 

Islamic democracy is a fact not a myth. See Turkey for reference and soon see Egypt for reference

 

Assalam-o-alaikom va rahmatollah. 

 

For an Islamic democracy


JahanKhalili

Their victims also deserve consideration

by JahanKhalili on

Of course, those who have been tricked and are mental captives, should be given a chance and perhaps allowed to return to normal life after deprogramming (provided they don't have anyone's blood on their hands).

They used to deprogram American kids who had joined religious cults, for example.

//www.amazon.com/Let-Our-Children-Ted-Patrick/dp/0345283430

But there should be a complete exposure of everything. Some Mujahedin members are murderers. I don't feel like helping those.

 


Anahid Hojjati

Regarding your question

by Anahid Hojjati on

I believe they should not have sided with "sadam". However, I believe that many presently in camp Ashraf, might be there against their own will. As such, a humane end to this isue is called for.


JahanKhalili

Yes, see both sides

by JahanKhalili on

But its your country.

Do you tolerate everything that someone does to it? 

If someone is assaulting your mother, will you stand aside and try to see "both sides"?


Anahid Hojjati

Jahan, another really bad characteristic

by Anahid Hojjati on

that some Iranians have is to only see an issue from one side, not all sides. Many Iranians can only see their own point of view not the opposing side. I give credit to Mr. Bagherzaed. Even though he is not a supporter of Mujahedin, he is taking a system view of conditions. Not letting his hate get better of him. You should try this sometimes too.


JahanKhalili

Mujahedin should be disbanded and their members put on trial

by JahanKhalili on

All this crap about it being a tragedy that they are being kicked out of Iraq ignores all the things that THEY did.

I already hinted at some of that stuff.

If any of you are any good as patriots, you'll be angry over them. 

Treason is one of the worst crimes, and all humans everywhere despise traitors.

Even Genghis Khan executed his own enemies for betraying their own people.


Anahid Hojjati

Azadeh Khanoom, Mr Bagherzadeh writes about many subjects

by Anahid Hojjati on

This one is about camp Ashraf. However, most of his articles are about Iran. Also, part of your comment about Mr. Bagherzadeh is uncalled for. It is not your business who washes his clothes. Do we ask you who washes your clothes?


JahanKhalili

rain bow movement

by JahanKhalili on

I completely disagree that the basij or pasdars didn't respresent Iran.

They were defending Iran, along with soldiers of the regular army.

Did you look at the pictures of the dead Iranians who were dumped in the hospital courtyard by the "Mujahedin", after they were shot by them?

If you're not angry as a result of those pictures, and instead are concerned with nitpicking over ideology, I really question whether you are yourself in touch with your own people's problems. 

Iranian soldiers did get angry as a result of seeing that stuff, and let's just say that they "took care of" all the "Mujahedin" that they captured.

; ) 


default

I like to see them free out of Iraq &out of Iran

by rain bow movment on

Mojahedin made a big mistake and they paid the price,most of Iranian don't like them for 2 reasons.

1-they belive in a backward idealogy(Islam) like IR.

2-they are not admiting to their mistakes and aske for forgivness from Iranian people only(mollayan va pasdaran va basiji ha jozve mardome Iran be hesab nemi ayand).

I like to see them alive & free out of Iraq and out of Iran,again for 2 reason.

1- I don't like to see them in the hand of merdurous IR,as they looks victorious

2-in case if real democratic government came into the power in Iran(which I doubt it),they have no power in it and realize, what have they done and how good it is to be free and not to be a servent of a monster like Rajavee=khamenhee.

Islam is the enemy of  Iranian.enemy of freedom,enemy of the women.


deev

جناب خلیلی

deev


گاهی اوقات کوبیدن سر به دیوار از گفتگو با بعضی اشخاص مفید تر است من باب مثال افرادی که فکر میکنند اسلام سیاسی برای جامعه مفید است


JahanKhalili

It'll be easier if you give me YOUR contact info.

by JahanKhalili on

Then I can forward it to them.

They'd love to meet you.

; ) 


JahanKhalili

What's with this "brother" crap?

by JahanKhalili on

Can you talk like normal people?

Or did your dumb organization brainwash you so much that you can't think for yourself? 


salman farsi

You mean People Of Worship (POW)?

by salman farsi on

 

Can you give me their contact details brother?  

For an Islamic democracy


JahanKhalili

Also

by JahanKhalili on

Iranian POWs returning from Iraq after the realease of prisoners (after the ceasefire) reported what your precious "Mujahedin" was doing to them in camps inside Iraq.

The "Mujahedin" acted like slave drivers, extracting work from the prisoners, and assisting their brutal Iraqi captors in interogations.

Once a prisoner shouted "Death to monafegh" at them. He was immediatly shot. 

This is how the "Mujahedin" would behave if they ever came to power in Iran.

Go and ask former Iranian POWs about this. They'll tell you.