اعلام موجودیت "ایران ندا"


Share/Save/Bookmark

اعلام موجودیت "ایران ندا"
by Shorts
04-Aug-2010
 

بیانیۀ اعلام موجودیت "ایران ندا" (IraNeda) در سالگرد جنبش مشروطیت

14 مرداد 1389

ما به سوی تأسیس رسانه‌ای مردم-نهاد گام بر می داریم

هموطنان عزیز،

جنبش مردم ایران در طول یک سالۀ گذشته با تحولاتِ رسانه‌ایِ گسترده‌ای همراه بوده است. پیام اصلی این جنبش که نفی تک‌صدایی است، در عمل به ایجاد ده‌ها وبسایت و خبرگزاری و رسانه‌های مشارکتی و مردمی انجامیده است. ایده‌های کوچک تأثیرهای بزرگی به بار آورده‌اند. ویدئوهای روزانه و هفتگی نامداران، مصاحبه‌ها و پیام‌های ویدئویی رهبران و کلیپ‌های فراوان هنرمندان نام‌آور یا گمنام دست به دست چرخیده و پیام دموکراسی‌خواهی و نفی استبداد را به هر خانه رسانده است. جنبش مردمی ایران رسانه‌ای فراگیر نداشته، اما فراگیری رسانه‌های کوچک در انتقال پیام سبز و زندگی خواه آن شگفت‌انگیز بوده، چنان که هیچ رسانۀ بزرگی در خارج از ایران از این رسانه‌های کوچک بی نیاز نمانده است. با این همه ضرورتِ داشتنِ رسانه‌های تصویری‌ای که به همت ایرانیان شکل گرفته باشند، هر روز مطرح بوده است. ما در یک سال گذشته در مسیر عمل به این ضرورت حرکت کرده‌ایم، همفکری و رایزنی کرده‌ایم و مقدماتِ اولیه را برای تأسیس یک رسانۀ مردمی فراهم آورده‌ایم.

گروه‌های مختلفی جدا از هم برای تحقق ایدۀ رسانۀ فراگیر تلاش کرده‌اند. ما به همۀ آنها احترام می گذاریم؛ با شماری از آنها در تماس بوده‌ایم و از طرح‌ها و برنامه‌هایشان باخبر هستیم. ما به سهم خود پروژه‌ای را برای رسانه‌ای ایرانی و مردم-نهاد دنبال می‌کنیم و به طرح و اندیشه و تلاش نمایندگانی از فعالان سیاسی و حقوق بشری، روزنامه نگاران شهروندی، چهره‌های شناخته‌شده پهنۀ همگانی جامعۀ ایرانی، هنرمندان و فیلم‌سازان و وبلاگ‌نویسان متکی هستیم.

امضاکنندگان این بیانیه ضمن حفظ تماس و هماهنگی با دیگر گروههای رسانه‌ای و استقبال از هرگونه تلاش مشترک، ایدۀ اصلی خود را راه اندازی یک کانال ماهواره‌ای می‌دانند که مدل رسانه مشارکتی را تحقق بخشد و رسانه‌ای متفاوت برای گرد هم آمدنِ استعدادهای جنبش مردمی ایران باشد. تردید نداریم که دشواری‌های بسیاری بر سر راه یک کار رسانه‌ای تازه و با ایده توانمندسازی مردم وجود دارد. ما به این مشکلات اذعان داریم، ولی فکر می کنیم که فضای به وجود آمده از جنبش امیدبخش مردم ایران، دستیابی به چنین رسانه‌ای را بیشتر از هر زمان دیگری ممکن کرده است.

دنیای رسانه تغییر کرده است. این دنیا دیگر تک صد‌ایی نیست و در اختیار هیچ رسانۀ یکتایی هم نیست. همه رسانه‌های غول‌پیکر نیز اکنون در میدان رسانه‌ای با چالش رسانه‌های خُرد و مردمی روبرو هستند. رسانه‌ای که بر آنیم بنیاد نهیم، با آگاهی از این تحول و به عنوان صدایی از صداهای جنبش مردمی ایران، نه ادعای جامعیت دارد و نه ادعای نمایندگی از سوی تمامی ملت. ما به‌سادگی اعلام می‌کنیم که به عنوان جمعی از دلبستگان به جنبش آزادی‌خواهانه‌ و عدالت‌جویانه مردم ایران و برآمدِ آن در سال گذشته، که فرازی است در سلسله ای از حرکت‌های مردمی از مشروطه به این سو، می‌خواهیم رسانه‌ای پایه‌گذاری کنیم که نمونه ای از گشودگی به روی مردم ایران و تفاهم با جهان باشد و برای ایران آینده‌ای بکوشد که در آن اعلامیۀ جهانی حقوق بشر مادر قانون اساسی‌اش باشد. این رسانه، رسانۀ حزب و تشکیلات سیاسی معینی نخواهد بود و هدفی جز روشنگری و مبارزه با دروغ و باز کردن فضا برای مشارکت شهروندان و ارتقای رسانه‌ای فرهنگ ایران ندارد. رسانۀ مردم-نهاد ما رسانه‌ای تجددخواه، باز و ضد تبعیض است و می‌خواهد آمال و دیدگاه‌های کسانی را بازتاب دهد که در سه دهه اخیر سرکوب شده‌اند و در حقشان به صورتی پیگیر و نظام‌یافته تبعیض روا داشته شده است.

رسانه‌ای که ما برای پایه‌گذاری آن تلاش می کنیم از نظر مالی شفاف است و می‌خواهد به کمک مالی ایرانیان متکی باشد. مؤسسان این رسانه − که در بنیاد "ایران‌‌ندا" گرد هم آمده‌اند − و برنامه‌ریزان و گردانندگان و سیاست‌گذاران آن ایرانی‌اند. این جمع به هیچ کمک‌کنندۀ مالی و به هیچ فرد یا نهادی وابستگی سیاسی ندارد و نخواهد داشت و همواره به اصول حرفه‌ای و پیشرو در کار رسانه پایبند می‌ماند. ما از کمک‌های کوچک و بزرگ شهروندان و نهادهای مدنی ایرانیان استقبال می کنیم. در بارۀ این کمک‌ها در بیانیۀ جداگانه‌ای اطلاع رسانی خواهیم کرد.

امضا کنندگان

اعضای مؤسس گروه "ایران ندا":

داریوش آشوری، مهران براتی، شهرنوش پارسی پور، مهدی جامی، رامین جهانبگلو، رضا دقتی، آرش سبحانی، رضا علامه زاده، محبوبه عباسقلی زاده، کاظم علمداری، مسیح علی نژاد، مهرانگیز کار، نیک آهنگ کوثر، محسن نامجو، محمد رضا نیکفر


Share/Save/Bookmark

more from Shorts
 
Red Wine

...

by Red Wine on

هیچ احتیاج به دلیل و مدرک نیست که ما از این حیله گری‌ها زیاد دیده ایم و اینجور چیز‌ها نه ایران را از دست رادیکال‌های اسلامیه آزاد می‌کند و نه خروار خروار دموکراسی به ارمغان میاورد،اینان روشن فکرند..برای خودشان،ملت همچنان مثل زمان مشروطه فکر میکنند و در زمانی‌ هستیم که خلق الله فکر میکنند آدمی‌ هست که در ته چاه زندگی‌ می‌کند !!!اینجور که نمی‌شود این شویوخ را از بین برد!ایران از اینها زیاد دیده است ،از خوش بین بودن هم دیگر بیزاریم،باور نمیکنید.. صبر داشته باشید و خودتان قضاوت کنید.

پاینده باشید .

 


benross

تلویزیون ندا از پول دزدی ایران است

benross


برای آدمی که کشورش از شمال به شمیران، از غرب به شمیران، از شرق به شمیران و از جنوب به شمیران گسترده است و در سفرهای خارج کشورش در چمخاله پا را در آب دریا خیس کرده است، انتظار می‌رود که از دریای دانش خود استفاده کرده و توضیحات بیشتری در مورد این پول دزدی ارائه دهد. آن هم نه به من، که نسبت به این تلاش و هدفهایش آشنایی چندانی ندارم، بلکه به افراد زیر:

داریوش آشوری، مهران براتی، شهرنوش پارسی پور، مهدی جامی، رامین جهانبگلو، رضا دقتی، آرش سبحانی، رضا علامه زاده، محبوبه عباسقلی زاده، کاظم علمداری، مسیح علی نژاد، مهرانگیز کار، نیک آهنگ کوثر، محسن نامجو، محمد رضا نیکفر 


Red Wine

تلویزیون ندا از پول دزدی ایران است

Red Wine


پس بنده در اشتباه نبودم ،ای وای که ایران بر فنا رفت و هنوز هستند مردمی که همچنان خون ایرانیان را در شیشه میکنند و اینجور نان حرام به عزیزانشان میدهند،ما را چه باک،آنان هستند که به زودی زود مجازات میشوند و عزیزانشان بر خاک.

زنده باد ایران آزاد.

 


benross

Now we know for what

by benross on

Now we know for what newspaper Q writes!


Ali P.

What Kayhan thinks of them:

by Ali P. on

گروهك هاي ضد انقلاب مقيم
خارج با همراهي برخي بازيگران داخلي فتنه و با سازماندهي آمريكا و انگليس و
برخي دولت هاي اروپايي، دو شبكه تلويزيوني راه مي اندازند. هر دو شبكه در
خارج از كشور به ثبت رسيده اند اما در بين آنها نوعي تقسيم كار صورت گرفته
تا يكي علناً اسلام و انقلاب را بكوبد و ديگري با تظاهر به اسلام و انقلاب،
پروژه مشترك را تكميل كند.

يكي از اين شبكه ها قرار است توسط گروه تازه
تأسيسي موسوم به بنياد ايران ندا راه اندازي شود و در كاليفرنياي آمريكا
به ثبت رسيده است. 15 نفر موسسان اين بنياد شامل رضا علامه زاده،
مهرانگيزكار (سلطنت طلب و همسر سيامك پورزند) كاظم علمداري، داريوش آشوري،
مهران براتي، مهدي جامي (سردبير اخراجي راديو زمانه و همكار سابق بي بي
سي)، رامين جهانبگلو، شهرنوش پارسي پور، محمدرضا نيكفر، آرش سبحاني، محبوبه
عباسقلي زاده، محسن نامجو و چند روزنامه نگار و عكاس فراري هستند. برخي
اعضاي اين باند سابقه مطلقاً ضدديني و لائيك دارند و با بدنام ترين محافل
صهيونيستي و نومحافظه كار در آمريكا و انگليس همكاري داشته اند.

fooladi

This is a very good news.

by fooladi on

I personally have an issue whith having to go to VOA or BBC for my news sources on Iran, because the alternatives (press TV, seda va sima) are as my grandfather used to say: "maloomolhal"


Datis

بسیار عالی

Datis


من فکر می کنم اگر از طریق رسانه ای تصویری با مردم ارتباط برقرار شود و جنایت های رژیم و راه های مبارزه با این اهریمنان به نظر مردم برسد سرنگونی این نامردمان سرعت می گیرد. این طرح بسیار نیکوست و افرادی نامور بانیان آنند.

Majid

خوش خبر باشین

Majid


 

 

طولانی ترین سفر ها با گام اول شروع میشود (ضرب المثل چینی)
و..............

قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود (ضرب المثل خودمون)

تولّدتون مبارک......(-:


Red Wine

...

by Red Wine on

...و بدین ترتیب نظام اسلامی در ایران سرنگون شد و بالاخره دموکراسی به سرزمین آریا نژادان باز گشت ... بالام جان دل خوش کیلویی چند ؟!


Masoud Kazemzadeh

great news

by Masoud Kazemzadeh on

this is fantastic. 


divaneh

Good news

by divaneh on

There is definitely a good collection of respected Iranians and I hope the outcome is as impressive as the signatories.


default

تولدتان فرخنده باد

Amir Normandi


با درود بر موسسان "ایران ندا"، اعلام موجودیت شما در کیهان – شریعتمداری- (شماره 19672 پنجشنبه 14 امرداد) با تشویش و عصبانیت؛ زیر عنوان (خبر ويژه) درج شده است. با چنین استقبالی از جانب ارکان دیکتاتوری "ایران ندا" از لحظه تولد باعث نگرانی حکومتی ها شده است.

تولدتان فرخنده باد. امیر نورمندی


default

"Iran Neda" (Nedaye Iran) shall become the voice of LIBERTY

by Amir Normandi on

Greetings to the founding members of "Iran Neda"

Iran is proud of you   

Amir Normandi


Anonymouse

No JJJ I disagree! We need statements, escrew ACTIONS!

by Anonymouse on

CUT! No ACTION!  

Everything is sacred


Jahanshah Javid

Just DO IT!

by Jahanshah Javid on

Doostan! You are a strong team with the right vision.

Honestly, we're all up to here with statements and great intentions. ACTION speaks louder than words. Just DO IT!