بهنود شجاعي ده روز دیگر اعدام خواهد شد


Share/Save/Bookmark

SCE Campaign
by SCE Campaign
27-Apr-2008
 
بهنود شجاعي كه محكوم است در سن 17 سالگی مرتکب قتل احسان نصرالهی شده در روز چهارشنبه مورخ 18/2/1387 یعنی ده روز دیگر در زندان اوین اعدام خواهد شد متن ذیل نامه ای است که اینجانب به عنوان وکیل محکوم به مرگ به ریاست قوه قضاییه مرقوم نموده ام


به نام خدا
ریاست محترم قوه قضاییه جناب آیت الله شاهرودی

با سلام و عرض ادب،
اینجانب در تاریخ 7/2/1387 به زندان رجایی شهر کرج رفته و وکالت آقای بهنود شجاعی را که توسط قضات شعبه 74 کیفری استان تهران طی دادنامه شماره 62 مورخ 10/7/1385 محکوم به قصاص نفس شده را پذیرفتم. در تاریخ 8/2/1387 به دایره اجرای احکام دادسرای ناحیه 27 تهران ویژه امور جنایی مراجعه و توانستم پرونده اتهامی موکلم را مطالعه کنم. ضمن آنکه ایراداتی و ابهامات بسیاری در اجرای حکم صادره وجود دارد تمام مراحل و تشریفات اجرا طی شده و با استیذان از آن مقام معظم وقت اجرای حکم به تاریخ 18/2/1387
ساعت 5 صبح در محل زندان اوین تعیین شده است.


حال بنا به مراتب ذیل خواستار توقف عملیات اجرایی حکم می باشم تا خدای ناکرده، خون بی گناه بی ناحق ریخته نشود:
1- چون موکلم در زندان بازداشت بوده و دسترسی به امکانات خارج از زندان به خصوص وکیل مدافع نداشت به ناچار تقاضای اعمال ماده 18 قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب خود، مبنی بر رسیدگی مجدد به پرونده و اعاده دادرسی، را در تاریخ 10/5/1387 مرقوم و از همان محل به شعبه 74 دادگاه کیفری استان ارسال می نماید ریاست محترم شعبه در ذیل درخواست موکل دستور می دهند که اعمال ماده 18 اقدام گردد به عبارت دیگر دستور ریاست شعبه حاکی از آن بود که طبق ماده 18 قانون یادشده، پرونده به مرجع ذیصلاح که همان دادستان کل کشور می باشد ارسال شود ولی متاسفانه به این خواسته قانونی موکل ترتیب اثر داده نشد.اجرای حکم قصاص نفس موکل از این لحاظ که حق وی مبنی بر اعاده دادرسی و درخواست رسیدگی مجدد معلق مانده، جای تردید دارد چه بسا امکان نقض دادنامه صادره از این طریق وجود دارد.
2- در تاریخ 28/5/1384 زمانی که موکل 17 سال بیشتر نداشت به این طریق نزاعی در ونک پارک تهران رخ می دهد که یکی از دوستان موکل به نام حسام با وی تماس می گیرد و موضوع اختلاف خود با فردی به نام امید را مطرح می کند موکل برای حل و فصل اختلاف آنان وارد ماجرا می شود موکل به محل وقوع جنایت می رود و می بیند مقتول با دوستش در حال جر و بحث می باشد موکل آنها را جدا می کند و در حین برگشت مقتول به موکل ناسزا می گوید درگیری بین این دو آغاز می شود موکل ادعا می کند که در دست مقتول چاقو بوده است وی برای دفاع از خود تکه شیشه ای تهیه و در شدت درگیری با شیشه ای که در دست داشت یک بریدگی بر روی سینه مقتول ایجاد می کند و متواری می شود. پرونده ای در این رابطه تشکیل و تحقیقات مقدماتی آغاز می گردد و در نهایت موکل بنا به درخواست اولیاءدم محکوم به مرگ می گردد.
3- موکل به دادنامه صادره از شعبه 74 دادگاه کیفری استان اعتراض می کند و اعلام می دارد که تنها یک ضربه چاقو به مقتول زده و بیش این ضربه ای وارد نکرده و بارها منکر ارتکاب جرم قتل عمد شده است لیکن قضات شعبه 33 دیوانعالی کشور نیز ترتیب اثر نداده و حکم صادره را طبق دادنامه شماره 134 در مورخه 9/4/1386 تایید می نمایند تایید این دادنامه در حالی است که ایرادات بسیاری در پرونده وجود دارد که تعدادی از آنها را به اختصار بر می شمارم:
اولا- در گواهی پزشکی قانونی جراحتهای وارد به مقتول ذکر شده و علت تامه مرگ نیز عنوان شده است لیکن ادعای موکل که عنوان نموده، تنها یک ضربه به مقتول زده است ترتیب اثر داده نشده است در این مورد لازم و ضروری بود تا مرجع رسیدگی کننده به پرونده، از پزشکی قانونی استعلام می نمود که آیا بریدگیهای وارد شده به مقتول هر دو بر اثر اصابت یک جسم برنده می باشد یا از دو جسم تیز و برنده استفاده شده است. مطمئنا در صورتی که پزشکی قانونی گواهی می نمود یا نماید که از دو جسم برنده استفاده شده است نشان می دهد شخص دیگری نیز در هنگام درگیری سلاح سرد در دست داشته است و این موضوع تاثیر بسزایی در مسئولیت کیفری موکل دارد.
ثانیا- موکل از بدو دستگیری و در مراحل دادرسی، اذعان داشته که با شیشه به مقتول آنهم تنها یک ضربه وارد نموده است. برخی از شهود نیز اظهارات موکل را گواهی نموده اند این موضوع می بایست توسط پزشکان پزشکی قانونی مورد بررسی قرار می گرفت که بریدگی ایجاد شده توسط چه نوع جسم برنده ای، ایجاد شده است که متاسفانه تحقیقات در این زمینه تنها در چارچوب بازجویی از شهود صورت گرفته، شهودی که اظهارات متعارضشان، شهادت را از عداد دلایل خارج می کند.
ثالثا- یکی از مواردی که رافع مسئولیت کیفری متهمین یا مجرمین می باشد موضوع دفاع مشروع است متاسفانه مرجع رسیدگی کننده به پرونده در این خصوص نیز هیچگونه تحقیقی به عمل نیاورده است بر مرجع قضایی است که هم دلایل به نفع متهم و هم دلایل به ضرر او را جمع آوری کند در این پرونده دلایل بسیاری وجود دارد که نشان می دهد موکل در مقام دفاع مشروع حتی آن یک ضربه چاقوی مورد ادعای خود را وارد نموده است هر چند او از کرده خویش پشیمان بوده و تقاضای عفو و بخشش از اولیاء دم را دارد.
رابعا- طبق ماده 37 کنوانسیون حقوق کودک که مقرر می نماید :« ... مجازات مرگ و یا حبس ابد را بدون امکان بخشودگی نمی توان در مورد کودکان که در سن زیر 18 سالگی مرتکب جرم شده اند اعمال نمود.» و با تصویب مجلس شورای اسلامی در سال 1372 و عدم مغایرت این ماده قانونی با موازین شرعی طبق نظر شورای نگهبان، حکم صادره، مخدوش می باشد.

حال بنا به مراتب فوق که عمده، ایرادات موجود در پرونده می باشد که شبهه جدی در اجرای حکم صادره بر قصاص نفس موکل ایجاد می کند همچون گذشته از آن مقام معظم استدعا دارد ترتیبی اتخاذ فرمایید که پرونده موکل مجدد مورد بررسی قرار گیرد تا خدای ناکرده خون بی گناه به نا حق به زمین ریخته نشود.
در پایان لازم به ذکر است اینجانب در پرونده هایی که جان انسان در معرض خطر بوده است شاهد دقت حضرتعالی و بازرسان ویژه تان بوده ام و دیده ام که چگونه عدالت را با تصمیم های مستند و آگاهانه خود برقرار نموده اید حال از شما می خواهم مجددا با مداقه در محتویات پرونده، این اجازه را ندهید که موکل بالای دار رفته و جانش از بدن خارج گردد که در این صورت دیگر نمی توان جان وی را اعاده نمود.
با تقدیم شایسته ترین احترام
محمد مصطفایی وکیل بهنود شجاعی

Share/Save/Bookmark

more from SCE Campaign
 
SCE Campaign

How you can help

by SCE Campaign on

    Here are different ways to help: //www.stopchildexecutions.com/how-you-can-help.aspx Dear Azarin

Thank you for your continuous support

Stop Child Executions Campaign


Azarin Sadegh

How can we help him?

by Azarin Sadegh on

Hi,

I am going to check Amnesty and SCE site to see if there is any particular urgent action announced or not.

But if you have the right link, please post it here.

Thanks,

Azarin


default

reasonable doubt

by Haji-agha (not verified) on

You are not to execute someone without the due process. If there is a shadow of the doubt that he's innocent and trapped, he deserves another trial
Hajiagha
Did you even read the letter? Why do you always have to be so negative?


default

this page became crime supporting

by hajiagha on

//gol.agha.tripod.com

Is different between human right or crime right man

do not go after crime if you did waite for punishmen